Kā noteikt koku vecumu?

Priedei vecumu līdz 20 gadiem var noteikt pavisam vienārši - saskaitot mieturus! Līdz šim vecumam tiek veikta arī jaunaudžu kopšana, kad mazie kociņi tiek atbrīvoti no nezālēm un aizsargāti no dzīvnieku bojājumiem.

priede gadi

Mieturis ir zaru vēdeklis, un attālums starp diviem mieturiem izaug gada laikā. Pēdējais gads ir galotne. Bet ne visi mieturi ir redzami un zaļi - zemāk atrodami sataustāmi “puniņi” jeb atmirušo mieturu vietas.  Tāpēc jūsu uzdevums ir saskaitīt arī senākos, grūtāk pamanāmos mieturus, kas atrodami posmā no pirmā zaļā mietura līdz zemei. 

Pieaugušiem kokiem vecumu nosaka pēc gadskārtām. Visvieglāk tās vari saskaitīt uz celmiem vai koka ripām. Interesanti, ka koka resnums ir bieži vien maldinošs vecuma rādītājs. Piemēram, zemāk redzamās ripas ir viena vecuma! 

ripas

Tik atšķirīgu koku izskatu nosaka ne tikai augsnes apstākļi, bet arī tas, vai mežs tiek kopts un retināts. Attēlā redzamās ripas nāk no viena tipa meža, kas vienā gadījumā retināts, bet otrā - atstāts novārtā. Redzams, ka resnākajam kokam ticis daudz vairāk saules un barības vielu!

Jaunaudžu kopšana - tās ir rūpes par nākotnes mežu. Jauns un kopts mežs aug ātri. Latvijā kopumā 1 sekundē izaug aptuveni 1 kubikmetrs koksnes – tas ir – viens liels koks. Minūtē izaug kokmateriāli veselai mājai!