skabeklis fons

Veicinot atbildību un mīlestību pret Latvijas bagātību - mežiem - AS “Latvijas valsts meži” (LVM) aicina ikvienu piedalīties zaļākas Latvijas veidošanā - sēt un stādīt kokus, vairojot skābekli un ķerot oglekli! Latvijas valsts mežos katru gadu tiek iestādīti miljoniem jaunu koku, bet uzzini, kā pašam izaudzēt priedi un egli no sēkliņas vai ozolu no zīles, kā arī iepazīsti vairāk kokus - skābekļa rūpnīcas 

kkkoks

Būtisks pasaules klimata pārmaiņu iemesls ir pārāk liels ogļskabās gāzes jeb CO2 daudzums, ko rada cilvēku darbība. Šo problēmu palīdz risināt meži, jo koki augot piesaista ogļskābo gāzi un izdala skābekli, noglabājot oglekli koksnē. Šo procesu sauc par fotosintēzi.

Koki novecojot un sadaloties atbrīvo oglekli. Oglekļa uzkrāšana turpinās, jo pieaugušie koki tiek nozāģēti, bet to vietā stādīti jauni. Koki un koksnes produkti tālāk darbojas kā oglekļa noliktavas. Vairāk par oglekļa piesaisti valsts mežos lasi šeit un skaties zemāk video: 

vr7 copy

Lai nodrošinātu lietpratīgu izglītību par klimata pārmaiņām un veicinātu izpratni par koku lomu cīņā ar globālo sasilšanu, skolām ir izveidota īpaša "Skābekļa paka". Tā veidota sadarbībā ar Eiropas Meža pedagoģijas organizāciju (Forestpedagogics – Environmental education) un AS "Latvijas finieris", sniedzot iespēju ikvienam vairot skābekli - iesēt un izaudzēt savus kokus, kā arī ķert oglekli - spēlēt klimata izaicinājumu spēles ar koksnes gabaliņiem.  

sesanas komplekts copy

Atzīmējot ANO Starptautisko Meža dienu, ko visā pasaulē ik gadu svin 21. martā, AS "Latvijas valsts meži" ir jau uzdāvinājusi "Skābekļa pakas" vairāk nekā 600 klasēm, kas kopā iesējušas ap 18 000 priežu sēkliņu!

Skābekļa pakas saturs:

  • 9 kartona ietvari ar 9 kūdras tabletēm (36 mm)
  • 1 sēklu paciņa ar  aptuveni 30 priežu sēklām (katrā tabletē var iesēt 3 - 4 sēklas)
  • 1 lineāls izdīgušo stādiņu mērīšanai
  • 3 mācību kartītes - klimata pārmaiņu stāsts, sēšanas pamācība un priedes vizītkarte
  • 1 iesēšanas datuma atzīme
  • 1 oglekļa paka ar 30 koka gabaliņiem - 3 klimata izaicinājumu spēles

ppakk.jpg

vr4 copy 2

Skābeklis ir pieejams Latvijā ikvienam, jo vairāk nekā pusi no mūsu valsts teritorijas sedz meži. Dodies ārā uz kādu no mammadaba galamērķiem valsts mežos un izzini skābekli, talkā ņemot AS "Latvijas valsts meži" daudzveidīgos mācību materiālus

  ATKLĀJ SKĀBEKĻA INFOGRAMMU