priezu eglu

Priežu un egļu sēšanas apstākļi daudz neatšķiras. Vēlamais sēšanas laiks – aprīlis, maija vidus. Egļu un priežu sēklas jāsēj katra savā kastītē. Priede uzdīgs pirmā, savukārt egle – apmēram nedēļu vēlāk. Kastītes var būt jebkāda materiāla. Galvenais, lai tās apakšā būtu caurumiņš, kur cirkulēt gaisam. Piemērotākā augsne jaunajiem kociņiem ir kūdra. Pirms sēšanas jāpārbauda, lai tā ir pietiekami mitra.

  1. Kad augsne sagatavota, jāsāk sēšana. Starp sēklām jābūt 2 cm atstarpēm. Ar pirkstu iespiež ap 1 cm dziļu bedrīti, kurā ieliek sēklu un uzmanīgi aizrauš ciet. Pēc iesēšanas ieteicams kastīti nobērt ar apmēram 1 cm biezu smalkas grants slāni. Tas atbaidīs dažas dīgstu slimības
  2. Vislabāk jaunie kociņi jutīsies istabas temperatūrā +18°C līdz +21°C. Pirmajā nedēļā pēc iesēšanas, kastīti var novietot kādā ēnainākā vietā – piemēram, zem galda. Vēlāk tā jāpārceļ uz jaunu, saulaināku mītnes vietu – vislabāk uz palodzes, lai jaunie dīgsti neizstīdzētu.
  3. Tūlīt pēc iesēšanas pirmās 4-5 dienas nevajadzētu raizēties par laistīšanu, tomēr ir jāraugās, lai kūdra neizkalstu. Ja izskatās, ka virskārta kļuvusi ļoti sausa, tad ir jāaplaista. Kastītes vienā stūrī var iebāzt pirkstu līdz tās apakšai un pārbaudīt, vai kūdra ir mitra līdz pašai apakšai.
  4. Pēc kociņu izdīgšanas, laistīšana jāturpina kā līdz šim: reizi 2-3 dienās, raugoties, lai augsne būtu mitra visā kastītes dziļumā.
  5. Pēc salnām, ap jūnija vidu kastīti ar jau sadīgušajiem kociņiem ir jānes laukā, lai tie nekļūtu vārgi un izstīdzējuši. Jaunajiem kokiem būs jāiemācās piemēroties āra dzīves apstākļiem! Priedes var novietot saulainākā vietā, savukārt egles tikko pēc iznešanas ārā vajadzētu pieskatīt un novietot pusēnā, kur apraudzīt apmēram 3 nedēļas. Arī pēc iznešanas lauka stādi jāturpina laistīt reizi 2-3 dienās.

 vr2 copy

Ja stādiņš jau reiz iznests ārā, tad atpakaļ telpās to nevajadzētu nest. Laistīšana pēc vajadzības un regulāra kociņu apraudzīšana jāturpina līdz pat oktobrim, kad laistīšana kļūs arvien retāka, jo kociņi gatavosies ziemošanai. Kastītes jānovieto uz zemes, tādā vietā, kur tām nedraudētu, piemēram, uzbraukšana ar automašīnu vai citādi tehniski bojājumi.

Ziemas laikā nav nepieciešams rakt nost sniegu un pētīt, ko dara jaunās egles un priedes – jāļauj tām mierīgi un netraucēti gulēt ziemas miegā! Nav jāraizējas arī par bargu ziemas salu vai biezo sniega kārtu. Kad sniega sega ir nokususi un kastīte jau redzama, īpaši darbi nav jāveic – tāpat kā iepriekšējā gadā, ir jāraugās, lai augsne būtu pietiekami mitra un stādiņiem būtu pietiekoši daudz gaismas.

vr3 copy

Pienācis jauno kociņu otrais pavasaris – ir laiks sākt jaunu dzīvi ārpus kastītes! Priedes labprāt augs smilšainākā un saulainākā vietā, savukārt eglēm labāk patiks mitrāka vieta. Stādīšanas vietā zeme apmēram 20 centimetru diametrā ir jāuzrušina, lai vismaz kociņa jaunās, neatkarīgās dzīves sākumā mazinātu apkārtesošo nezāļu konkurenci.

Izvēlētajā vietā ir jāizrok 20 cm dziļa bedrīte, tās apakšā esošo zemi sairdina, samaisa ar ūdeni, lai rodas dubļi, un vēlams iemaisīt arī kādu sauju kompleksā minerālmēslojuma skābiem augiem (atrodams ikvienā dārzkopības veikalā). Tad notiek stādīšana – kociņam jāatrodas tikpat dziļi, cik tas ir audzis kastītē. Ņemot stādu ārā no kastītes, to nedrīkst ar spēku raut ārā – kociņš ir rūpīgi jāizņem ar zemes pikucīti, kurā atrodas tā saknes.

vr4 copy 2

Uzmanies!

  • Dīgšanas laikā – nedrīkst augsne būt pārāk mitra un arī ne pārāk sausa, lai dīglis neaizietu bojā.
  • Iznesot ārā – jāraugās, lai salnas to neapskādētu, tāpat arī egles jāuzmana no pārāk spēcīgas saules stariem.
  • Pirmā ziema – jāizvēlas piemērota vieta pārziemošanai, pārējais ir dabas un pašu jauno koku ziņā
  • Jaunais kociņš jāuzmana no vabolēm, smecerniekiem, pelēm un citiem gardēžiem.

 Lasi vairāk par meža stādīšanu šeit.