bioekonomikas-skola_2023-2024-002.png

Izzini meža resursu lomu vides problēmu risināšanā un sacenties stipendiju konkursā! To kopš 2017. gada organizē AS "Latvijas valsts meži" (LVM) sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, AS "Latvijas Finieris" un biedrību "Zaļās mājas". Dalība atvērta 10. – 12. klašu vai profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem vecumā no 16 līdz 19 gadiem. 

vai tava nākotne slēpjas kokos?

PROBLĒMSITUĀCIJA. Latvijas ekonomika lielā mērā ir atkarīga no naftas, kamēr fosilo resursu patēriņš finansē arī nedemokrātiskus un represīvus režīmus; tiek vairots vides piesārņojums un klimata pārmaiņas. Lai veidotu ilgtspējīgu nākotni, attīsti bioekonomiku, kas balstās uz vietējiem atjaunojamiem resursiem - koksni. Vairāk skaties video: 

1. KĀRTA - ATKLĀJ! Lai piedalītos konkursā, izpēti koksnes daudzveidīgo nozīmi bioekonomikā un izveido plakātu par to, vai tava nākotne slēpjas kokos? Plakātu reģistrē līdz 31. janvārim šajā pieteikuma anketā.

Iedvesmu plakātam sniegs LVM podkāsts "Dabā gājējs", kurā ķīmijas institūta vadošais pētnieks stāsta par mācību un karjeras iespējām koksnes pārstrādē un tās nozīmē bioekonomikā, tai skaitā, džinsu biksēs un sejas krēmos. 

2. KĀRTA - IZPĒTI DABĀ! Labāko plakātu autoriem ir iespēja februārī doties Bioekonomikas ekspedīcijā ar meža nozares ekspertiem, izpētot koku audzēšanas un pārstrādes inovācijas.

Ekspedīciju vadīs dažādu profesiju pārstāvji - mežinieki, ķīmiķi, ekonomisti u.c., daloties ar savu pieredzi par daudzveidīgām mācību un karjeras iespējām bioekonomikā un koksnes biorafinēšanā. Vairāk par biorafinēšanu uzzini studentu veidotā video: 

  

3. KĀRTA - RUNĀ! Lai sacenstos par stipendijām, ekspedīcijas dalībniekiem ir martā jārada sociālās reklāmas video ar vēstījumu saviem vienaudžiem ANO Starptautiskajā Meža dienā. 

Kopumā tiks piešķirtas 10 stipendijas  - 700, 500, 300 un 100 eiro apjomā! Stipendiju saņēmējus noteiks žūrija no AS "Latvijas valsts meži", Valsts izglītības satura centra, AS "Latvijas Finieris", biedrības "Zaļās mājas", asociācijas "Latvijas koks", kā arī Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta. Papildus tiks piešķirta specbalva par labāko komunikāciju sociālajos tīklos. Konkurss atbalsta ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus.

 KONKURSA NOLIKUMS 2023./2024. MĀCĪBU GADAM (LEJUPIELĀDEI PDF) 

Pateicamies visiem jauniešiem, kuri piedalījās konkursā, un sveicam LVM Bioekonomikas skolas 2024. gada laureātus:

1.vieta – Katrīna Sapnova, 700 eur no AS “Latvijas valsts meži”

2.vieta – Anastasija Fortele, 500 eur no AS “Latvijas Finieris”

3.vieta – Elizabete Bruka, 300 eur no biedrības “Zaļās mājas”

Specbalva par labāko komunikāciju sociālajos tīklos - Līva Rozniece – apmaksāts autobuss visai klasei (līdz 40 cilv.) uz Latvijas Meža dienām Tērvetē 24. vai 25. maijā no AS “Latvijas valsts meži”

Atzinība:

  • Adrians Hofmanis – 100 eur no AS “Latvijas valsts meži”
  • Evelīna Augustauska – 100 eur no AS “Latvijas valsts meži”
  • Undīne Marija Voino – 100 eur no AS “Latvijas valsts meži”
  • Matvejs Berkovičs – 100 eur no AS “Latvijas valsts meži”
  • Elizabete Ābelīte – 100 eur no AS “Latvijas valsts meži”
  • Estere Stokmane - 100 eur no “Latvijas Finiera fonds ilgtspējīgai attīstībai”
  • Evelīna Liepa – 100 eur no asociācijas “Latvijas koks”
 
 
Atbalsta materiāli skolotājiem pieejami zemāk un "Skola2030" sadaļā "Vidusskola. 10. Ķīmijas un vides tehnoloģijas sabiedrības ilgtspējīgā attīstībā" 


 

bioekkk

 Bioekonomika skolās (lejupielādē pdf)  

 Prezentācija par saules enerģijas izmantošanu mežā  

 Prezentācija - īss ievads koksnes ķīmijā  

 Koksnes eksperimenti - aprobācijas materiāls