lvm stipendija maksla bez teksta 01 copy copy

Kā tematiski un radoši saistīt jaunradi ar jaunaudzi? Kā mākslas darbā veidot asociācijas par mākslas mijiedarbību ar vides ilgtspējīgu attīstību un meža augošo lomu Latvijas tautsaimniecībā? Uz šiem jautājumiem atbildes aicināti meklēt Latvijas Mākslas akadēmijas studenti jau piekto gadu stipendiju konkursā "Latvijas valsts mežu stipendija mākslā", kuru sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju rīko AS "Latvijas valsts meži" .

2021. gada stipendiju konkursa darbus aicinām iepazīt virtuālā izstādē:

galina asmaite

GAĻINA ASMAITE. DZĪVĪBAS AVOTS. Jaukta tehnika, 95 x 65 cm, 2021

Teorētiskās doktorantūras studiju programma 3. kurss

“Mežs ir viss – māja un patvērums, dzīvības enerģijas un neizsīkstošo bagātību avots, kultūras rādītājs, izklaide un ienākumu avots. Necilvēkiem mežs ir arī sadzīves atkritumu kapsēta, kas slēpj pastrādāto noziegumu – vardarbību pret visu dzīvo. Mežs ir dzīvs un pašpietiekams – apzinoties, ka atstātais ir uz mūžu, tas rūpīgi apaudzē “dāvinājumu” ar sūnām un ogulājiem. Šī iemesla dēļ pastaiga šķietami neskartā mežā reizēm skan savādāk – plastmasīgi. Mežs ir dzīvības veselīgā nākotne, tāpēc domā, saudzē un mīli -dabu, mežu un dzīvi!”

 elina brese

ELĪNA BRESE. ES ESMU MEŽS. Audekls/eļļa, 60x80cm, 2021

Profesionālās doktorantūras studiju programma 1. kurss

“Darba konceptuālajā vēstījumā “Es esmu mežs” vēlos pateikt to, ka mežs nav tikai koki, bet arī dzīvība, kas tajā mīt. Dzīvnieki, putni, kukaiņi un augi, sēnes un ķērpji - mežs ir to mājas. Viņi nevar būt bez meža, un mežs nevar būt bez viņiem.”

laura brisa

LAURA BRIŠA. MEŽRAGS. Audekls/eļļa, 60x80 cm, 2021 

Maģistra programma, Vizuālās mākslas nodaļa, Glezniecības apakšnozare, 2. kurss

"Ragi, zari, saknes un plaušas. Viss ir savienots, viss kustas, viss elpo. Ilustratīvi abstrakts skatījums uz meža kopumu."

meldra bula

MELDRA BULA. ZARU KAUDZE. Kartons/akrils, 72x102 cm, 2021

Bakalaura programma, Vizuālās mākslas nodaļa, Glezniecības apakšnozare, 4. kurss

"Vai cilvēcei nedraud nosmakšana pašas radītajā nevīžībā, nekārtībā? Pēdējā laikā cilvēce sāk apzināties, ko nozīmē tādi jēdzieni kā sakārtota vide un ilgtspējīga saimniekošana. Aktuāla ir meža atjaunošana un kopšana. Savā gleznā es lieku uzsvaru uz meža kopšanu – mežs ir jāsakopj pēc ciršanas, citādi aina būs līdzīga gleznā reprezentētajai. Es ceru, ka ekspresīvā manierē uzgleznotais darbs dod emocionālu ieskatu, kas ir nevīžīgi samesta žagaru kaudze, galu galā, kas ir nesakopta vide. Arī nesakārtota un piegružota vide var izskatīties tīri pieņemami, pat estētiski, bet vai mēs vēlamies dzīvot šādā vidē? Var būt dažādi ciršanas pārpalikumi, kā zari, mizas, skaidas, skujas, lapas, galotnes. Ir vairākas iespējas, kā izmantot atliekas, kas rodas pēc koku atzarošanas, gāšanas. Tās var ieklāt ceļā, sadedzināt, pārdot vai atstāt izklaidus. Gleznā redzamie žagari jau sakrauti kaudzē, ko varam uztvert arī kā pirmo vides sakārtošanas posmu. Ekspresīvi gailējošie zari rada eksistenciāli mītisku noskaņu cilvēka mijiedarbībai ar dabu.”

eliza damberga

ELĪZA DAMBERGA. INTO. Audekls/akrils, 80x100 cm, 2021

Bakalaura programma, Dizaina nodaļa, Funkcionālā dizaina apakšnozare, 4. kurss

"Lai izvēdinātu galvu, mēs dodamies dabā. Tieši daba - mežs, koki, tās dzīvība - atgriež mums brīvības sajūtu, ko ikdienas rūpes un trokšņainā pilsēta mūsos apslāpē. Meža ainavas un atrašanās mežā iedvesmo un atmodina bērnišķīgu bezrūpību. Mēs saplūstam ar to, tveram un baudām šo mieru, ko tā mums sniedz. Būšana mežā ir viens no labākajiem meditācijas veidiem, kas pieejams ikvienam. Saudzēsim mežus un to dzīvību, lai tie turpinātu dzīvināt mūs. "

dzulija ekuse

DŽŪLIJA EKUSE. PASAKA MEŽĀ. Finieris, gravēšana uz finiera, akrils, zelta folija lapas, 80x100 cm, 2021

Maģistra programma, Dizaina nodaļa, Funkcionālā dizaina apakšnozare, 2. kurss

“Darba koncepts ir sācies ar pārdomām, kuras saistās ar pašas sajūtām, atmiņām par meža nozīmi. Bērnības atmiņās mežs bija ne tikai spēļu laukums, bet arī vieta, kurs paslēpties no ārējās ietekmes. Latvijas tautai ir cieša mijiedarbība ar mežu, tā ir dvēseliska saikne, ne tikai iztikas, bet arī iedvesmas avots. Šodien, tik neparedzamajā pandēmijas laikā, mentālā veselība ir aktuālāka nekā jebkad agrāk, tāpat arī globālie un lokālie resursi. Mežs ir ne tikai nozare, kas nodarbina tūkstošiem valsts iedzīvotāju, mājvieta dažādām radībām, tā ir ne tikai sēņošanas, ogošanas vieta, bet arī rekreācijas avots. Tāpēc bērns, meitene, šajā darbā kalpo kā tēls, simbols, kuras rokās ir labākas un atbildīgākas  nākotnes veicināšana. Te redzami vairāki simboli, piemēram, ozola lapa, kas simbolizē  tautas spēku, mēness, kas ir latviešu auglības dievība, pusapļa līnija, kas simbolizē lauku, un jaunā paaudze, kurai jāsekmē izpratne par Latvijas mežiem, veicinot valsts tautsaimniecības izaugsmi nākotnē.”

jekaterina kovalenko gromova

JEKATERINA KOVAĻENKO – GROMOVA. SVEĶI. Audekls/akrils, 50x70 cm, 2021

Bakalaura programma, Vizuāli plastiskās mākslas nodaļa, Tekstilmākslas apakšnozare, 1. kurss

“Baltijas dzintara veidošanās ir saistīta ar vēsturisko periodu paleogēnu 40-60 miljonu gadu pirms mūsdienām, kad daļa Ziemeļeiropas teritorijas bija subtropu-tropu klimatiskā joslā. Skujkoku mežos karstie un mitrie apstākļi veicināja sveķu izdalīšanos no priedēm. Sakrājoties meža augsnē, sveķi ar lietus ūdeni tika izskaloti upēs un no tām – jūrā. Ar laiku, polimerizācijas un oksidācijas procesā, sveķi sāka pārveidoties par dzintaru.”

julija lahova

JŪLIJA ĻAHOVA. ŪDELE MEDĪBĀS. Audekls/eļļa, 60x90 cm, 2021

Bakalaura programma, Vizuālās mākslas nodaļa, Glezniecības apakšnozare, 3. kurss

“Mežs ir dzīves apļa svarīga daļa, kas dod mums skābekli, dzīvniekiem mājas un ēdienu. Mums ir jānovērtē un jāaizsargā Latvijas mantojums un mūsu lepnums – mežs. Šajā gleznā es iemūžināju savu mīlestību pret dabu un dzīvniekiem. Es vēlos, lai  skatītājs sajūt dabas diženumu un varenību.”

ddac

DACE MOLA. MEŽA KRĀSAS RAKSTI. Autortehnika, 70x70 cm, 2021

Maģistra programma, Vizuālās plastiskās mākslas nodaļa, Stikla mākslas apakšnozare, 2. kurss

"Mežs iedvesmo dzīvot ar savu spēju atjaunoties un augt no jauna. Skuja pie skujas veido kuplu, zaļojošu mežu. Pat vējā aizrautās un nokritušās veido dzīvotni, kas nodrošina specifiskus apstākļus noteiktām, tieši tai raksturīgām augu un dzīvnieku sugām. Mežā izveidotajās pastaigu takās šodienas pandēmijas ieslodzītie cilvēki rod brīvības sajūtu. Šajā krīzes laikā mežs palīdz izdzīvot. Darba veidošanā vēlējos no meža, no priedes un no skujām paņemt ritmu un krāsu. Vārot skujas, ieguvu ekstraktu, kuru izmantoju kā krāsu. Divas skujiņas tapa par otu. Priedes pelni – par vēl vienu krāsu. Darbā izmantotie materiāli ir tie, kuri noteica līnijas biezumu un fona intensitāti, līdz ar to ierobežojot manu vizuālo ieceri un vienlaikus pārsteidzot ar jaunradītā mākslas darba tonālo noskaņu.”

edgars nikolajevs

EDGARS NIKOLAJEVS. KOKS. Audekls/akrils, 80x60 cm, 2021

Maģistra programma, Vizuālās mākslas nodaļa, Glezniecības apakšnozare, 1. kurss

“Matērija, kas aug un vairojas. Augošas saknes, kuras aptver zemi. Dzīvā ainava maina ādu kā čūska. Šodienas meži nes sevī pagātnes paliekas, kā arī materiālu nākotnei.”

ansis rozentals

ANSIS ROZENTĀLS. MEŽS. Jaukta tehnika, 65x65cm, 2021. BUNKURS. Audekls/akrils/eļļa, 200x140 cm 

Profesionālās doktorantūras studiju programma 1. kurss

"Diptihs veido ekosistēmu, kurai mēs visi esam pakļauti. Bunkurs, kuru ir pārņēmis mežs ar savu dabas varenību atkal un atkal pierāda cilvēka niecību un atgādina mums par ekosistēmas un pasaules noteikto kārtību, kurā mēs tikai uz pāris desmitgadēm ar metāla un betona konstrukcijām varam ielauzties. Gleznotājam Anselmam Kīferam ir lieliska dokumentālā filma ar nosaukumu, kas neprasa padziļinātu skatījumu uz šo lietu būtību un kārtību: „Over your cities grass will grow”, latviskojot – „Pār jūsu pilsētām augs zāle”. Mazais izgaismotais darbs vairāk ir atvērts skatītāja interpretācijai, tas ļauj apzināties dabas varenību, vai arī to var vērot šodienas notikumu kontekstā. Jebkurā gadījumā skatītājs ar savu domu var piedalīties darba idejas izveidē, nepakļaujot un neierobežojot to specifiskas idejas kontekstā.”

elina skrapce

ELĪNA SKRAPCE. ATGRIEŠANĀS. Audekls/eļļa, 78x100 cm, 2021

Maģistra programma, Vizuālās mākslas nodaļa, Grafikas apakšnozare, 1. kurss

“Darbā attēlota dzīvības atjaunošanās pēc meža ugunsgrēka. 2021. gada karstā un ļoti sausā vasaras bija iemesls daudzām nelaimēm. Tomēr par spīti liesmām, kas ielenca  mežus, dzīvība sāk atgriezties un radīt no jauna.”

ieva stalsene

IEVA STALŠENE. KĀ AUGŠĀ, TĀ APAKŠĀ. Audekls/eļļa, 120x80 cm, 2021

Maģistra programma, Vizuālās mākslas nodaļa, Glezniecības apakšnozare, 1. kurss

“Reflektējot par vides ilgtspējīgu attīstību, savā darbā vēlējos paust šī procesa sadarbības aspektus. Ilgtspējīga attīstība balstās uz elementu simbiozi, t.i. ekonomisko, sociālo un vides faktoru mijiedarbību ar mērķi veicināt visu iesaistīto lielumu labklājības līmeņa celšanos.

Izpratne par elementu sadarbību bijusi kopš cilvēces pirmsākumiem, savstarpējā sadarbība ir viens no dzīvības koda pamatnosacījumiem. Savos darbos izvēlos lietot zīmes, kas pauž kosmoloģisku vēstījumu, jo piekrītu reiz alķīmiķu paustajam uzskatam “kā augšā, tā apakšā”. Gleznā izmantoti alķīmijas simboli, latviešu tautas mitoloģijas dzīvības koka zīme un citi metaforiski komponenti. 1111 - viena veida ciparus vienkopus mēdz saukt arī par eņģeļu cipariem. Pastāv uzskats, ka caur šīm skaitliskajām zīmēm ar mums komunicē paralēlajos plānos esošās enerģētiskās būtnes. 1111 vēsta par jaunu sākumu. Šo zīmi izvēlējos, jo uzskatu, ka makro mērogā cilvēcei šis ir jauna sākuma priekšvakars, un ir laiks formēties jaunai izpratnei par to, kā mēs ietekmējam to, kas ir mums apkārt. Apzinātībai aicinājums. Visu redzošā acs – šajā zīmē redzam, ka acs ir novirzījusies no centra, tādējādi paužot nobīdi no kosmiskās kārtības: cilvēka un dabas miermīlīgas līdzāspastāvēšanas. Alķīmijas zvaigznes – šie simboli nes sevī pirmatnējo elementu zīmes. Alķīmiķi tic matērijas un gara spoguļošanai, mūsu gara ticība materializējas rīcībā, kas veido pasauli mums apkārt. Austras koks – latviešu mitoloģijā Pasaules koks – attēlo cilvēka priekšstatus par pasauli un simbolizē tās saikni ar garīgumu. Mīlnieki starp bērziem – šo zīmi izvēlējos, jo uzskatu, ka līdzsvara atjaunošana starp IŅ un JAŅ atgriezīs cilvēces spēju ne tikai jaunradīt mūsu ekosistēmai nepieciešamos resursus, bet arī jaunradīt jaunu, dabu mīlošāku paaudzi. Kopumā visas atlasītās zīmes, vienā vai citā veidā, glabā sevī vēstījumu par jaunu, uz harmoniju vērstu sadarbību starp cilvēku un dabu.”

santa vasiljeva

SANTA VASILJEVA. CEĻŠ UZ MEŽU. Audekls/akrils/tuša, 60x80cm, 2021

Maģistra programma, Vizuāli plastiskās mākslas nodaļa, Tekstilmākslas apakšnozare, 2. kurss

"Domājot par mežu, es jūtu ilgas, mežs manā ikdienas ritmā ir kaut kur pie horizonta. Domājot par mežu, es redzu ceļu, ceļu uz mežu caur pilsētām, pāri tiltiem, gar šosejām, vilciena sliedēm, caur izcirtumiem uz biezokņiem, uz meža takām. Latvijas meži ir blīvi un tepat blakus, bet ceļš līdz tiem un caur tiem šķiet kā mūž-ieguldījums sevī."

paula viluma

PAULA VIĻUMA. PIRMS ATDZIMŠANAS. Audekls/eļļa, 70x100 cm, 2021

Bakalaura programma, Vizuālās mākslas nodaļa, Glezniecības apakšnozare, 3. kurss

“Pirms daba zied un zaļo, pastāv ilgstošs miera periods, kura laikā viss dzīvais sakoncentrē savu enerģiju saknēs, smalkos zariņos, sīkstākajos augu stiebros. Šis laiks vēsta par noturību, par stāvēšanu uz vietas, sastingumu, kas šķiet pretējs dzīvībai. Tomēr ik pavasari dzīvais, kas eksistējis klusumā un mierā, atgūst spēju augt, mainīties un atdzimt.”

baiba zalcmane

BAIBA ZALCMANE. MŪSU KOKS. Audekls/eļļa, 100x100 cm, 2021

Bakalaura programma, Vizuāli plastiskās mākslas nodaļa, Tekstilmākslas apakšnozare, 1. kurss

“Šis darbs parāda, cik ļoti svarīgs cilvēkam ir koks, un arī to, cik svarīgi ir rūpēties par to, lai šis koks mums vienmēr būtu. Mūsu koks… Mēs to saņēmām un strādājam ar to. Koks ir mums svarīgs. Tas apgādā, silda un arī elpina mūs. Koks veido mūs…”

 Stipendiju konkursa 2021. gada nolikums   

 Stipendiju konkursa pieteikuma anketa 

Suminām Latvijas valsts mežu stipendijas mākslā laureātus kopš 2017. gada!

 

 Iedvesmai: