IMG 0158000

AS “Latvijas valsts meži” piedāvā iepazīt seno un atklāt moderno čiekuru kaltēšanas veidu: 1895. gadā celtajā Vijciema čiekurkaltē un salīdzinoši nesen – 1998. gadā – atklātajā Kalsnavas čiekurkaltē. Turklāt skolēnu grupām tiek piedāvāta īpaša ekskursiju programma.

vijciems l1111 copy copy

LVM Vijciema čiekurkalte

Vijciema čiekurkalte ir vecākā čiekurkalte Latvijā un vienīgā šāda veida čiekurkalte pasaulē – sēklas jaunu mežu audzēm tiek iegūtas, izmantojot tās pašas, vairāk nekā 100 gadu vecās, oriģinālās iekārtas. Čiekuru kaltes vecajā krāsnī darbojas divdesmit četri čiekuru žāvēšanas cilindri, kas vairākas reizes dienā tiek grozīti, lai visi čiekuri izkaltētos vienmērīgi. Pateicoties šīm senajām iekārtām, no 2002. gadā Vijciema čiekurkalte iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā, bet 2008. gadā tā ieguva neparastā Eiropas kultūras mantojuma statusu. Pavasaris ir laiks,  kad vecā čiekuru kaltes krāsns tiek iekurta, lai sāktu čiekuru žāvēšanu, taču arī citos gadalaikos ir iespēja iepazīt seno čiekuru kaltēšanas procesu.

Ekskursijām pieteikties pa tālruni 26478620. Papildinformācija

kalsnava

LVM Kalsnavas čiekurkalte

Pavisam modernu sēklu iegūšanas metodi var novērtēt, viesojoties Kalsnavas čiekurkaltē. Šeit ekskursijas dalībniekus gaida moderna, automatizēta konteineru tipa kalte, kura visu paveic pati. Čiekurus kaltē, purina no tiem sēklas, kuras atspārno, sijā, mazgā, žāvē, kalibrē.

Iegūtās sēklas, pateicoties modernajām iekārtām, ir augstas kvalitātes un tiks glabātas saldētavā tiem gadiem, kad egles vai priedes čiekurus nebūs sagādājušas. Šeit labas ražas gadā iegūst ap 700 kilogramu priežu un 600 kilogramu egļu sēklu.

Ekskursijām pieteikties pa tālruni 64826580 vai rakstot e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..