08 • 07 • 2022

LVM plānotājs atrod visā Eiropā ļoti retu sēni

img 20220620 151255 copy

Īsi pirms vasaras saulgriežiem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) plānotājs Uģis Ķesteris, veicot ikdienas darba pienākumus, Smiltenes apkārtnes mežos uzgājis ļoti retu sēni – apaļsporu bisīti Gyromitra sphaerospora, kas ir tikai otrā šīs sugas atradne Latvijā.

“Ja cilvēks mežā dodas vērīgi, tad var saskatīt daudz dabas dārgumu. Savulaik biju sēņojis kopā ar mikologiem, tāpēc zināju, kur vērsties ar informāciju par atradumu. Kad ieraudzīju sēni, sazinājos ar Latvijas Dabas muzeja speciālistiem, kuri palīdzēja droši noteikt sugu,” stāsta retās sēnes atradējs, LVM Austrumvidzemes reģiona plānotājs Uģis Ķesteris.

img 20220620 151401 sk copy

Apaļsporu bisīte aug vēlā pavasarī un vasaras sākumā vēsās vietās uz pastāvīgi mitras trūdošas koksnes – uz vecām, visbiežāk egļu, kritalām un cieši blakus tām, uz vecām zāģu skaidām u.c. koksnes atkritumiem. Sēne ir ārkārtīgi reta visā Eiropā, konstatēta 11 valstīs, lielākoties pa vienai vai dažām atradnēm katrā.

img 20220620 151444 sk

Apaļsporu bisīte ir liela (ar caurmēru līdz 20 vai 25 cm) askusēne ar rupji grubuļainu un ļoti plānu kupolveida cepurīti olīvbrūnā, pelēkbrūnā vai brūnā krāsā un samērā īsu, caurcaurēm dzīslainu kātiņu sārti violetā krāsā. Cepurītes iekšpuse ir gandrīz balta, ar lielām ribām, kuras cepurītes vidusdaļā pakāpeniski pāriet kātiņa dzīslās, un sīkām dzīslveida ribām starpās.

Lasīt vairāk: