07 • 07 • 2021

LVM vides eksperte atklāj vērienīgu ļoti retas augu sugas atradni

lielas zvaigznites atradne

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) vides eksperte, pārbaudot vismaz 30 gadus vecus datus, pašā Latvijas - Lietuvas pierobežā konstatējusi vērienīgu ļoti retās un īpaši aizsargājamās augu sugas lielās zvaigznītes (Astrantia major) atradni. Aptuveni 3,5 ha platībā uzskatīti teju 500 eksemplāri, bet domājams, ka atradnes kopējā platība varētu būt vairāk nekā 14 ha.

Lielā zvaigznīte ir daudzgadīgs čemurziežu dzimtas lakstaugs, kas var sasniegt 70 cm garumu. Lielās zvaigznītes ziedi ir bālgani vai sārti, izvietoti 3,5-4,5 cm platos čemuros.  Naktī un lietū čemuru kāti noliecas uz leju, tādejādi aizsargājot ziedu nektāru un putekšņus. Augs zied no agra pavasara līdz vēlam rudenim, bet galvenokārt no jūnija līdz augustam.

lielas zvaigznites atradne2

Lielā zvaigznīte savulaik audzēta parkos un dārzos, un daudzās vietās pārgājusi savvaļā kā savvaļas augs, bet dabiskās atradnes Latvijā sastopamas ārkārtīgi reti - tikai Zemgales dienvidos, līnijā Tērvete-Ukri. Lielā zvaigznīte iekļauta īpaši aizsargājamo sugu un to sugu sarakstā, kurām var veidot mikroliegumus un iekļauta Latvijas Sarkanās grāmatas 2. kategorijā.

Galvenokārt tā aug upju krastos alksnājos un vietām arī attālāk no upēm lapu koku un jauktu mežu nogabalos.

Lasīt vairāk: