11 • 07 • 2018

Latvijas valsts mežu klientu centrs Dundagā atzīts par dabai draudzīgāko Eiropā

hr4a3881

Eiropas Arhitektu padome, rosinot sabiedrību, arhitektus un lēmumu pieņēmējus attīstīt arhitektūras projektus virzienā, kas palīdzētu kontrolēt klimata pārmaiņas un samazinātu CO2 emisijas, būvējot zemas enerģijas patēriņa ēkas, ir apkopojusi divdesmit labākos piemērus visā Eiropā. AS “Latvijas valsts meži” (LVM) Ziemeļkurzemes klientu centrs Dundagā ir iekļauts prestižajā pārskatā kā viens no divdesmit energoefektīvas, pārdomātas arhitektūras piemēriem, kas apvieno modernu dizainu, dabas materiālu izmantošanu, zemu enerģijas patēriņu, tajā pašā laikā nodrošinot komfortablu vidi apmeklētājiem un darbiniekiem.

hr4a3813

Mūsdienās būvniecības sektors globāli veido turpat 40% no visām CO2 emisijām, kas saistītas ar enerģijas patēriņu. Ņemot vērā globālo demogrāfisko izaugsmi un urbanizāciju, būvniecība turpina pieaugt nekontrolējamos apmēros. Tiek lēsts, ka nākamajos četrdesmit gados pasaulē tiks izbūvēti 230 miljardi kvadrātmetru. Lai gan pēdējos gados būvniecības sektors ir pilnveidojies un attīstās virzienā, kas rosina zemas enerģijas patēriņa ēku būvniecību, progress nav tik ātrs, lai atsvērtu pieaugošo enerģijas patēriņu. Lai mazinātu būvniecības sektora atstāto nospiedumu vidē, Eiropas Arhitektu padome ir izstrādājusi Atbildīgas būvniecības manifestu, pēc kura pamatprincipiem ir veidots arī LVM Ziemeļkurzemes klientu centrs Dundagā.

hr4a3999

“Attīstīt zemas enerģijas patēriņa ēku celtniecību nozīmē domāt ne tikai par elektrības rēķinu, ūdens patēriņu vai birojā atstātu ieslēgtu gaismu. Tas ietver daudz ko vairāk. Tādi atbildīgas būvniecības paraugi kā Dundagas klientu centrs būs tie stūrakmeņi, kas palīdzēs transformēt arī sabiedrības uzskatus par to, kādai jābūt ēkai, mājai vai birojam, līdz ar to – būvniecībai. Esam gandarīti, ka Dundagas projekts stāv līdzās projektiem no Eiropas lielvalstīm un ir saņēmis Eiropas Arhitektu padomes atzinību. Tas apliecina, ka ir jāturpina attīstīt līdzīgus projektus un jādalās ar gūto pieredzi,” uzsver LVM prezidents Roberts Strīpnieks.

hr4a4122

LVM Ziemeļkurzemes klientu centra projekta celtniecībā ir izmantoti koka materiāli, padarot to par unikālu koka arhitektūras piemēru, kurā apvienots moderns, ērts dizains un rūpes par klimata pārmaiņām. Ēka celta pēc zemas enerģijas patēriņa principiem: izvietoti siltuma sūkņi, LED apgaismojums, ierīkoti saules paneļi, izvietota lietus ūdens savākšanas sistēma, izmantoti logi ar trīskāršu stiklojumu, lai saglabātu siltumu, un siltināšanā izmantoti dabīgie materiāli – koka šķiedras. Sekmīga projekta realizācijā jāuzteic arhitektu birojs SIA “5. iela” un ģenerālbūvuzņēmējs SIA “Selva būve”.

Akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" kopš savas dibināšanas 1999. gadā, īstenojot ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu, valsts un pašvaldību budžetos iemaksājusi vienu miljardu eiro. LVM saimniecisko darbību veic, kopjot un atjaunojot mežus, rūpējoties par dabas aizsardzību, sabiedrības rekreācijas iespējām un koksnes pieaugumu, kā arī ik gadu investējot līdzekļus meža zemju platību palielināšanā un meža infrastruktūras attīstībā – meliorācijas sistēmu atjaunošanā un meža autoceļu būvē. Ik gadu LVM apsaimniekotajos mežos koksnes daudzums pieaug par 12 miljoniem kubikmetru.

Lasīt vairāk: