23 • 01 • 2014

Vai putnus barot arī šoziem?

Putni ziemas laikā mēdz izmantot cilvēku tīšu labdarību – pie loga piesistu speķa gabaliņu vai barotavā izbērtas sēkliņas un putraimus. Reizēm viņi pamanās nočiept arī šo to no mājkustoņu pusdienām. Nu arī mums beidzot ir iestājies stabils sals, tomēr vērā ņemamas sniega segas nav - ir kailsals. Vai arī šādos laika apstākļos putni jāturpina barot?

Iespējams, dažiem tas var likties absurdi, bet putni, neskatoties uz barības meklēšanai labvēlīgajiem apstākļiem, tomēr pieraduma dēļ izvēlas vieglāko ēdiena iegūšanas ceļu un dodas pie cilvēkiem.

Nenoliedzami – lidoņus piesaista arī kultūraugu augļi un sēklas. Putnuprāt, apetelīgas sēkliņas ir, teiksim, kļavām. Tās ir visai iecienīta dažādu mazputniņu barība. Kļavas tikušas, un tiek cilvēku kultivētas kā piemājas, kā parku un aleju koki. Kamēr sniegs cieši nesedz nobirušās šo koku sēkliņas, zem kļavām savu tiesu atrod svilpji, stērstes, zīlītes.

svilpis mazs

Attēlā: Svilpis (tēviņš)

Apdzīvotās vietās gada aukstajā periodā netrūkst pat citā laikā mežam tik uzticīgo putnu – sīļu. Sīļi bez aizspriedumiem notiesā ļoti daudz ko no tā, kas paliek pāri pēc cilvēku un mājdzīvnieku mielasta.

Bet, ja augļu dārzā koku zaros vai uz zemes palikuši nesavākti un nesapuvuši āboli, gandrīz droši, ka šo dārzu apciemos pelēkie un melnie mežstrazdi. Interesanti gan, ka vienīgi šo putnu tēviņi, jo visas mātītes, līdz ar jaunuļiem, rudenī aizceļojušas uz dienvidiem. Mežstrazdi pārlūko arī cilvēku un mājkustoņu maltītes atliekas.

lliela zilite mazs

Attēlā: Lielā zīlīte

No savvaļas mazputniņiem apdzīvotās vietās ziemā visvairāk ciemojas lielās zīlītes, tāpat arī zilzīlītes. Citas zīlīšu sugas nav tik biežas pie cilvēku mājām. Šo apciemojumu iemesls ir vieglā barības iegūšanas iespēja, tādēļ – atgādinājums: ja esat iesākuši ēdināt barību diņģējošos mazputniņus, tad turpiniet to darīt konsekventi, pat neskatoties uz šīs ziemas neierastajiem laikapstākļiem!