27 • 12 • 2019

LVM mežos šogad atrastas 30 jaunas vistu vanagu ligzdas

vistu vanags2

Regulārs vistu vanaga monitorings, kuru veic AS “Latvijas valsts meži” (LVM) vides eksperti, ļauj sekot līdzi aizsargājamā putna ligzdošanas sekmēm. Šogad AS “Latvijas valsts meži” (LVM) apsaimniekotajos mežos atrastas 30 jaunas vistu vanagu ligzdas. Kopumā monitoringa laikā pārbaudītas 132 vistu vanagu teritorijas un no tām aizņemtas bija 84, savukārt sekmīgas ligzdas bija 44.

“Ja monitoringa rezultātus salīdzina ar iepriekšējiem gadiem, tad 2019. gadā aizņemto vistu vanagu teritoriju un sekmīgo ligzdu skaits ir pieaudzis. Šogad labas bija arī ligzdošanas sekmes: teju trīs mazuļi uz sekmīgu ligzdu,” monitoringa rezultātus komentē LVM vides eksperts Aigars Kalvāns.

Visvairāk apdzīvotu vistu vanagu ligzdu bija Rietumvidzemes un Zemgales reģionā – abās pa 16. Šogad piecas vistu vanagu ligzdas bija aizņēmusi cita putnu suga  – peļu klijāns. Savukārt vistu vanagi apdzīvoja divas mazā ērgļa ligzdas.

vistu vanags

LVM teritorijās ligzdo ievērojams skaits reto un aizsargājamo sugu, vairākām no tām lielākā daļa populācijas mīt tieši uzņēmuma apsaimniekotajos mežos, piemēram, LVM mežos dzīvo klinšu ērglis, jūras ērglis, zivjērglis, mazais ērglis, vistu vanags, melnais stārķis, kā arī mednis.

LVM vides eksperti veic regulāru putnu monitoringu, lai gūtu informāciju par putnu sugām tīkamiem dzīves apstākļiem, un saskaņā ar LVM vides mērķiem, mazinātu mežsaimniecisko darbību ietekmi uz reto un aizsargājamo sugu dzīves apstākļiem.

Monitorings ļauj sekot līdzi, vai noteiktie vides mērķi tiek sasniegti, un, ja nepieciešams, pamatot izmaiņas meža apsaimniekošanas praksē, lai mazinātu ietekmi uz vidi. Attiecībā uz putnu sugām monitoringa rezultāti parāda populāciju dinamiku, attīstības tendences un kopējo skaitu Latvijā.

Lasīt vairāk: