02 • 12 • 2019

Ceļā pēc Ziemassvētku eglītes

AE D 070265

Šogad Pirmā advente sagaidīta ar sniega klātu zemi, kas ziemas saulgriežu gaidīšanas laiku padara gaišāku un piepilda ar svētku noskaņu. Neatņemama svētku sastāvdaļa ir zaļā eglīte no meža vai tāda, kas aug podiņā. Arī šogad Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja doties uz AS “Latvijas valsts meži” apsaimniekotajiem mežiem un pārnest mājās savu Ziemassvētku eglīti, ievērojot dažus priekšnoteikumus – kādās vietās, kā un kādu eglīti cirst –, lai saudzētu nākotnes mežu.

 

Eglīti bezmaksas drīkst cirst tikai LVM apsaimniekotajā mežā. LVM meža robežas var atpazīt pēc ceļu malās izvietotajām dzeltenajām zīmēm, kā arī visa robeža ir iezīmēta ar dzeltenām svītrām uz koku stumbriem. Kā arī uz kvartālstigu krustpunktiem izvietotās plāksnītes ar AS “Latvijas valsts meži" uzrakstu apliecina, ka atrodaties valsts mežā. Orientēties mežā var palīdzēt mobilā lietotne “LVM GEO Mobile” un www.mammadabakarte.lv, ar tumši zaļo krāsu ir atzīmētas LVM apsaimniekotās teritorijas.

Kad vieta atrasta, jāizvēlas eglīte, kas aug ceļa vai grāvja malā, uz stigām, zem elektrolīnijām vai pieaugušā mežā zem lieliem kokiem, bet ne jaunaudzēs un jaunā jauktu koku mežā – tur koki ir īpaši stādīti un kopti, lai arī nākotnē veidotos kupla meža ainava.

Vēl eglītes aizliegts cirst publiskajos dabas parkos un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas atzīmētas ar ozollapas attēlu uz zaļa fona. Tāpat jāuzmanās, vai izvēlētā eglīte neaug citu īpašnieku mežā.

Plašāka informācija par to, kur un kā pareizi meklēt Ziemassvētku eglīti un kā to pareizi uzglabāt, atrodama LVM bukletā:

egle

Eglīti podiņā var pārstādīt pagalmā

Arvien biežāk vietu, kur mājās svētku laikā pulcējas ģimene, rotā augoša eglīte podiņā. Pareizi uzglabājot, pavasarī to var pārstādīt piemājas dārzā un turpmākos gadus lūkoties, cik krāšņa un kupla tā izaug. Savukārt Ziemassvētkos atliek vien sarūpēt jaunas, pašdarinātas rotas no dabas materiāliem, un otra tikpat skaista eglīte – nebūs rodama nekur citviet plašajā pasaulē.

“LVM Sēklas un stādi” kokaudzētavās jau pieejama plaša eglīšu podiņā izvēle: neliela piramīda, ligzdiņa, eglīte ar savdabīgu skraju vainagu, kurā būs daudz vietas rotājumiem vai, piemēram, eglīti ar blīvu vainagu, kuru rotāt ar smalkākiem un mazākiem rotājumiem.

egle copy

Arī Latvijas valsts mežu vēstniecībā, Vaiņodes ielā 1, Rīgā, svētku eglīšu klāsts kļūst arvien plašāks. Ikviens interesents var izvēlēties kādu no LVM kokaudzētavu un Kalsnavas arborētuma darbinieku darinātajām eko bumbām eglītēm, Adventes vainagiem un daudziem citiem rotājumiem, kas ļaus ieraudzīt un sasmaržot dabas skaistumu un brīnumu! Latvijas valsts mežu vēstniecība atvērta darba dienās no plkst. 9 līdz plkst. 18, sestdienās no plkst. 9 līdz plkst. 15.

Lasīt vairāk: