01 • 07 • 2021

Uzsākts egles čiekuru sviļņa monitorings

eglu viekuru svilnis

“LVM Sēklas un stādi” apsaimniekotajās plantācijās gaidāma ievērojama čiekuru raža, taču dabā pastāv dažādi apdraudējumi, kas var sabojāt vai pat pilnībā iznīcināt ražu. Viens no potenciālajiem kaitēkļiem ir egļu čiekuru svilnis, tāpēc ir svarīgi jau laikus apzināt potenciālo bojājumu apjomus.

Lai apzinātu egles čiekuru sviļņa (Dioryctria abietella Schiff.) bojājumu apjomu, pirmoreiz Latvijas mežsaimniecības vēsturē 10 egles sēklu plantācijās tiek veikts šī tauriņa monitorings.

"Monitoringa laikā egļu sēklu plantācijās tiek izvietoti egles čiekuru sviļņa tēviņus piesaistoši feromoni. Feromoni izvietoti telts veida “mājiņās”, pie kuru lipīgās pamatnes pielīp vīrišķie tauriņi. Feromonu iedarbība ilgst 40 dienas,” skaidro “LVM Sēklas un stādi” sēklu ražošanas vadītājs Justs Lūkins.

eglu ciekuru svilnis majina

Bilžu autors: Juris Trimalnieks

Eksperiments uzsākts 16. jūnijā 10 egles sēklu plantācijās: Katvaru, Liepas, Liuzas, Remtes, Stradu, Suntažu, Sventes, Tadaines, Tirzas un Vecumu. Atkarībā no plantācijas platības katrā no plantācijām izvietoti 8 līdz 30 feromonu slazdi. Pirmie rezultāti pēc piecām dienām parāda, ka Tirzas un Stradu plantācijā nav fiksēti egles čiekuru sviļņa tauriņi.

Lasīt vairāk: