23 • 07 • 2019

LVM Vidusdaugavas reģionā atklāta melnās klijas ligzda

melna klija copy

Šogad atrasta jauna melnās klijas (Milvus migrans) ligzda LVM Vidusdaugavas reģionā. Melnā klija ir reti sastopama Latvijā un pēdējos gados bija zināmas tik 10 šīs sugas ligzdas. Jaunatrastā ligzda šogad ir sekmīga – ligzdā bija divi mazuļi.

Melnā klija parasti ligzdo nelielos meža puduros tuvu dažāda lieluma ūdenskrātuvēm – ezera salās vai pussalās. Ligzdu būvē dažādu sugu kokos, 8 līdz 15 metrus virs zemes.

“Interesanti, ka atšķirībā no daudzām citām plēšputnu sugām, klijas savu ligzdu dekorē ar dažādiem atkritumiem – lupatām, papīriem, plastmasa maisiņiem – tikai tāpēc, ka tas viņām liekas skaisti. Klijas ir sanitāri – uzlasa beigtos dzīvniekus un vāc ligzdošanas vietas tuvumā esošos atkritumus. Nereti lido speciāli uz izgāztuvēm pēc kāda dekora un pārtikas,” skaidro LVM vides eksperts Aigars Kalvāns.

Melnās klijas barību meklē zemā un lēnā lidojumā, reizēm arī ejot ar kājām. Tās izmanto plašu barības klāstu, pamatā dzīvnieku valsts barību ­- zivis, medī arī sīkus zīdītājus (sturpastes, peles), putnus, rāpuļus un abiniekus, arī kukaiņus.

Melnās klijas ir gājputni. Uz ziemošanas vietām Āfrikā vai Tuvajos Austrumos tās dodas septembra beigās. Ligzdošanas vietās atgriežas aprīļa vidū.

Lasīt vairāk: