01 • 12 • 2023

Svētku eglīte no Latvijas valsts mežiem

microsoftteams image 12

Svētku eglītes meklēšana Latvijas valsts mežos ir tradīcijām bagāts un priekpilns kopā būšanas pasākums. Tāpēc arī šajos Ziemassvētkos katra ģimene var doties uz AS “Latvijas valsts meži” (LVM) apsaimniekoto teritoriju, lai atrastu un pārnestu mājās vienu eglīti svētkiem. Lai saudzētu nākotnes mežu, eglītes meklējumos jāievēro nosacījumi – precīzi noteiktās vietās drīkst cirst tikai zināma izmēra eglīti.

Meklē Latvijas valsts mežu teritoriju

Eglīti svētkiem var doties meklēt tikai LVM apsaimniekotajos mežos Latvijas teritorijā, kas dabā apzīmēti ar LVM īpašuma zīmēm – uz dzeltena fona attēlots LVM logotips. Uz LVM robežas ceļa vai kvartālstigas malā un kvartālstigu krustpunktos izvietotās zīmes vēsta, ka tā ir valsts mežu teritorija. LVM apsaimniekoto mežu izvietojumu precīzi var aplūkot arī mobilajā lietotnē LVM GEO.Fona karšu sadaļā pieslēdzot “LVM meža karte”, ar apzīmējumu “LVM” kartē ir attēlotas valsts mežu teritorijas

Kur un kādu eglīti drīkst cirst?

Ne visās vietās mežā eglītes atļauts cirst. Eglītes stingri aizliegts cirst priežu, egļu, melnalkšņu un jaukta tipa jaunaudzēs, jo tur aug Latvijas nākotnes mežs. Eglīšu ciršana aizliegta arī aizsargājamās teritorijās, kas apzīmētas ar ozollapas zīmi. Bez saskaņojuma eglīti aizliegts cirst citu īpašnieku mežos.

Savu svētku rotu droši var meklēt meža ceļu malās, kvartālstigās, grāvju malās, zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem. 

microsoftteams image 11

Izvēlētās eglītes augstums nedrīkst būt lielāks par 3 metriem un celma diametrs 10 cm augstumā virs sakņu kakla nedrīkst pārsniegt 12 cm. Var izmantot gan cirvi, gan mačeti, bet visieteicamāk – zāģi, jo eglīte jānocērt iespējami tuvu zemei. Zāģējot celms paliek līdzens, savukārt cērtot ar cirvi vai mačeti – celms būs ass un uz tā var savainoties gan meža dzīvnieki, gan citi eglīšu meklētāji.

Arī pēc svētkiem eglīte var būt noderīga. Ar tās zariem var apsegt dārza augus vai izmantot kociņu kā kurināmo.

eglite ziemassvetkiem 2

Eglīte podiņā vairākiem svētkiem

Latvijas valsts mežu vēstniecība Rīgā, Vaiņodes ielā 1, aicina atrast savu podiņā augošo eglīti. Plašā izvēlē pieejamas kvalitatīvas dažādu šķirņu eglītes podiņos, kas audzētas LVM kokaudzētavās. Ikviena no tām piepildīs mājokli ar zaļojošas Ziemassvētku eglītes smaržu, turklāt, pareizi kopta un pavasarī pārstādīta laukā, zaļos un kuplos vēl daudzus gadus. Latvijas valsts mežu vēstniecībā pieejamas gan tradicionālas formas un krāsas eglītes, gan kuplas cilindra tipa vai citas neierastākas formas un krāsas toņa eglītes. Šī gada jaunums – frēzera formētās baltegles. Tās var ierobežot vēlamajā augstumā un kuplumā. Lai katrs Latvijas valsts mežu vēstniecības klients tiktu pie savas svētku rotas, veikals būs atvērts katru darba dienu no plkst. 8.30 līdz 17.00, sestdienās – no plkst. 11.00 līdz 15.00. 1. decembrī vēstniecības darba laiks pagarināts līdz plkst. 18.00, lai ikviens pagūtu izvēlēties arī Adventes vainagus.

Lasīt vairāk: