13 • 10 • 2023

Rudenī lapkoku un jauktos mežos var ieraudzīt čūskogas augļus

Latvijas mežos siltajā sezonā samērā bieži pamanāms indīgs, daudzgadīgs lakstaugs – čūskoga vai, precīzāk, četrlapu čūskoga (Paris quadrifolia). Dabas pētnieks Ilmārs Tīrmanis šoreiz, vēstot par mežā augošajiem augiem, atklāj interesantus faktus par čūskogas ārējo izskatu un ziedēšanas laiku, kā arī stāsta par indīgāko augļa daļu un auga izplatību.

Čūskoga aug pārsvarā trūdvielām bagātā, kalciju relatīvi dāsni saturošā smilšmāla augsnē. Galvenokārt šis augs piemājo lapkoku mežos un jauktos mežos, retāk egļu mežos, krūmājos un ar kokaugiem aizaugošās pļavās. Tas vairās no tiešiem saules stariem.

Ārējais raksturojums

Čūskogai raksturīgs stāvs, tievs, gluds, nezarots stublājs, kura augstums labvēlīgos apstākļos var sasniegt 30–40 cm. Stublāju augsnē notur garš, horizontāli ložņājošs saknenis, kas vijas samērā tuvu virszemei.

Stublāja augšējā daļā atrodas lapu mieturis, ko veido četras, retumis vairāk, vainagveidā izkārtotas, bezmaz sēdošas eliptiskas formas lapas. Lai gan čūskoga pārstāv viendīgļlapju klasi, šī auga lapas “rotā” nevis garendzīslojums, kas atzīts par viendīgļlapjiem raksturīgu, bet divdīgļlapjiem piedienīgais tīklveida dzīslojums.

Astoņu ziedlapiņu loks

Ziedus čūskoga plaucē maijā un jūnijā. Pirmo reizi mūžā šīs sugas augi uzzied, sasnieguši vismaz desmit gadu vecumu. Katram ik gadu veidojas tikai viens vienīgs zieds. Tas izvietots stublāja galotnē uz dažus centimetrus gara kātiņa, kas atiet no lapu mietura centra. Zieds ir diezgan neuzkrītošs, it kā maskēts uz auga fona. Dzelteni zaļš astoņu zieda ziedlapiņu loks no ārpuses aptver tumši violetu, spīdīgu auglenīcu. Čūskoga zied ilgi.

Pēc noziedēšanas zieda auglenīcas vietā izveidojas auglis – sfēriska, ap vienu centimetru diametrā, četrdaivu oga. Katrā ogā attīstās daudzas sēklas. Auglis ir melns, spīdīgs. Tas ienākas jūlija nogalē – augustā. Kad pilnīgi nogatavojies, čūskogas auglis parasti ieguvis zilganu vaskveida aplikumu. 

3. auglenicas vieta izveidojas auglis. img 1046 1

Rudens un ziemas laiks

Rudenī, iestājoties dzestrākām naktīm, auga virszemes daļas sāk atmirt. Taču pat oktobra otrajā pusē, arī pēc salnām, nav īpaši jābrīnās, ieraugot kādu glītu ogu neglīta stiebra galā. Čūskogas augļiem piemīt īpašība rudeņos saglabāties uz jau beigtiem stiebriem.

Ziemā izdzīvo tikai auga pazemes daļa. Nākamajā pavasarī pārziemojušais saknenis izdiedzē jaunu, zaļu dzinumu – no katra atkal izaug čūskogas virszemes daļa, kuras stublājs ik gadu pieaug par vienu posmu jeb segmentu.  Tātad, pēc stublāja posmojuma var noteikt auga vecumu.

Indīgākā auga daļa – auglis

Pretēji izplatītajam viedoklim, ka cilvēkam bīstami ir vienīgi čūskogas augļi, patiesībā indīgus organiskos savienojumus satur visas šī auga daļas. Toksiskās vielas tajās ir atšķirīgas, tātad arī iedarbība uz cilvēku – dažāda: notiesājot ogas, notiek negatīva ietekme galvenokārt uz sirds un asinsvadu sistēmu; auga zaļās daļas, nonākušas organismā, visvairāk kaitē nervu sistēmai; no apēstām saknēm vispirms cieš gremošanas sistēma.

Netīkamu kairinājumu var izraisīt arī auga sula, nokļūstot uz gļotādas, tāpēc pēc čūskogas spaidīšanas vai plūkāšanas nevajadzētu berzēt acis vai likt pirkstus mutē.

Par visindīgāko čūskogas daļu atzīts auglis. Tā bīstamību cilvēkam būtiski paaugstina līdzība ar mellenes un zilenes augļiem. Tomēr nopietni saindēšanās gadījumi esot reti, lielākoties bērnu vidū.

Putni – galvenie auga sēklu izplatītāji

Būdami bīstami indīgi cilvēkiem, čūskogas augļi ir nekaitīgi putniem, vismaz daļai putnu sugu. Spalvainie lidoņi auga augļus rudenī labprāt ēd. Tādējādi putni izrādās nozīmīgi čūskogas sēklu izplatītāji arvien jaunās teritorijās.

Čūskoga var vairoties un vairojas arī veģetatīvi - no savu garo, izlocīto sakneņu sānpumpuriem izdzen virszemē jaunus dzinumus. Tā veidojas relatīvi nelielas, bet visai kompaktas šo augu audzes.

Lasīt vairāk: