28 • 03 • 2023

Meža atjaunošana 2023. gadā uzsākta ar mašinizēto meža sēšanu

masinizeta meza sesana sakta

Iestājoties pavasarim, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) ar mašinizēto sēšanu uzsākusi meža atjaunošanas darbus. Mašinizētā meža sēšana ar augstas precizitātes tehnoloģiskām iekārtām meža atjaunošanas darbu ļauj veikt ātrāk un kvalitatīvāk. Kopumā šogad mežu plānots atjaunot 18 300 hektāru platībā, bet mašinizēti sējot –  684 hektāros.

Pašlaik mašinizētās sēšanas darbi notiek LVM Zemgales reģiona Baldones apkārtnē, kur sniegs ir nokusis un augsne atlaidusies. Tuvāko nedēļu laikā darbus plānots uzsākt arī citos LVM reģionos – Rietumvidzemes, vēlāk Austrumvidzemes reģionā, un tad arī Ziemeļlatgales reģionā.

“Pašlaik mašinizēti sējot mežs tiek atjaunots tikai ar priedi. Meža sēšanai piemērotākais meža tips ir sils, mētrājs un lāns, kuros ir iespējama sekmīga priedes atjaunošanās. Lai ar priedes sēklām, mašinizēti sējot,  atjaunotu vienu hektāru meža, nepieciešami 180-200 grami sēklu. Tehnoloģijas garantē vienmērīga izsēju, kas nodrošina, ka sēklas netiks sabērtas vairākas kopā vienā vietā vai arī lielāks posms paliks neapsēts. Šogad palielinot mašinizēti apsējamās platības, līdzšinējam pakalpojuma sniedzējam SIA “ASP PLUSS” ir pievienojies jauns pakalpojuma sniedzējs – SIA “BILLERUD Latvia” –, kurš arī ir aprīkojis savu tehnikas vienību ar mašinizēto meža sēšanas iekārtu,” skaidro LVM mežkopības darbu eksperts Juris Katrevičs.

Mašinizēto meža sēšanu LVM ražošanā ieviesa 2022. gadā. Mašinizētās meža sēšanas darbs ir paveicams vienlaikus ar augsnes sagatavošanas darbu, kur ar smagajiem disku arkliem izveido no 5 līdz 15 cm dziļas vagas, vienlaikus iesējot sēklas, jo meža mašīna ir aprīkota ar augsnes sagatavošanas agregātu un mašinizētās meža sēšanas iekārtu. Visu procesu vada operators no meža mašīnas kabīnes.

“Augsni esam gatavojuši nu jau kā 25 gadus, taču šādu darbu, kad ir jāsagatavo augsne un vienlaikus jāiesēj sēkla – darām pirmo reizi. Mūsu uzdevums ir sekot līdzi darba uzdevuma izpildes termiņiem, jo svarīgi, lai sēkla tiktu iesēta vēl augsnei esot mitrai, kamēr gaisa temperatūra ir zema. Pasūtītājs mums ir uzticējis lielu materiālo vērtību un veic stingru sēklas materiāla uzskaiti, kur par katru cirsmu nepieciešams nodot fotofiksāžas atskaiti. Strādāsim tā, lai gan pasūtītājs, gan mēs būtu apmierināti ar darba izpildes kvalitāti,” pieredzē dalās “BILLERUD Latvia” darbu vadītājs Juris Pirktiņš.

Lasīt vairāk: