15 • 03 • 2023

LVM kokaudzētavās sākti meža stādu sēšanas darbi jaunajai sezonai

apstradats copy

Kamēr ziema vēl neatkāpjas, jau no 8. marta lielākajās AS “Latvijas valsts meži” (LVM) kokaudzētavās – Mazsili, Strenči, Mežvidi, Podiņi – pakāpeniski sākti meža stādu sēšanas darbi. Mazsilu, Strenču un Mežvidu kokaudzētavās, lai izaudzētu priedes ietvarstādus, kā pirmā aprite tiek sēta priede, savukārt, Podiņu kokaudzētavā – atbilstoši kokaudzētavas specifikai – tiek sēta egle, lai izaudzētu uzlabotās sakņu sistēmas egļu stādus.

“Sēšana notiek apsildāmās siltumnīcās. Lai tās izmantotu iespējami efektīvāk, sēšana plānota trijās kārtās jeb apritēs. Otrajā un trešajā, reizēm arī ceturtajā apritē, atbilstoši plānotajiem apjomiem, tiek sēta egle, priede, bērzs un melnalksnis,” skaidro “LVM Sēklas un stādi” ražošanas izpilddirektore Laima Zvejniece.

Ar augstas precizitātes sējamo mašīnu sēklas tiek iesētas īpaša dizaina kasetēs, kas pildītas ar speciāli sagatavotu substrātu. Kad kasetes sasētas, tās tūlīt pārved uz siltumnīcām diedzēšanai. Vēlāk, kad sējumi būs sadīguši un nedaudz paaugušies, kasetes ar jaunajiem stādiem tiks pārvietotas uz īpašiem pieaudzēšanas āra poligoniem, bet siltumnīca atkal tiks piepildīta jau ar nākamās aprites sējumiem.

2023. gada pavasarī “LVM Sēklas un stādi” palielina arī lapu koku sēšanas apjomus, tai skaitā bērza un melnalkšņa ar sēklu selekcijas kategoriju “uzlabots” un “pārāks”, kur sēklas tiek  ievāktas speciāli veidotās sēklu plantācijās. 

apstrada pret priezu liela smecernieka bojajumiem

Paralēli sēšanas darbiem Mazsilu kokaudzētavā norit aktīva to stādu apstrāde ar “Conniflex”  aizsardzības līdzekli pret priežu lielā smecernieka bojājumiem, kuri ziemā nav atradušies saldētavā.

Uzsākta stādu realizācija no saldētavām

Līdztekus sēšanas darbu sākumam, “LVM Sēklas un stādi” uzsākusi arī stādu realizāciju klientiem Latvijā un stādu eksportu uz Skandināviju.

“Priedes un egles stādu realizācija noris ilgtermiņa līgumu ietvaros, taču ikviens stādīt gribētājs, kas plāno šopavasar atjaunot mežu, varēs iegādāties nepieciešamo stādu apjomu,” skaidro Laima Zvejniece.

2023. gadā LVM kokaudzētavas plāno realizēt 61,9 miljonus stādu un šobrīd tas ir vislielākais piedāvājuma apjoms arī Latvijas privātajam tirgum, lai ieaudzētu visaugstākās kvalitātes mežaudzi no selekcionēta stādu materiāla.

20230314 112914 copy copy

Pirmie stādi pie to saņēmējiem nonāk no stādu saldētavām, tādējādi dodot iespēju pasūtītājiem pamazām stādus atkausēt un uzsākt stādīšanu, iestājoties siltākam laikam.

“Ja vēsajā zemē tiek iestādīts stādiņš ar vēl sasalušu stādu sakņu kamolu, skujas, kas siltajā pavasara saulē sāk intensīvi elpot, nesaņem no saknēm nepieciešamo spēku un skujas apdeg saulē. Esiet uzmanīgi – stādi ir dzīvs organisms!” aicina LVM stādu eksperte.

Intensīvākais stādīšanas periods ilgst no aprīļa vidus līdz maija beigām. Kokaudzētavas saldētavas visbiežāk tiek izslēgtas jūnija beigās, kad noslēdzas pavasara stādīšanas sezonu. Šis laiks atbilst stādu fizioloģiskajai augšanas aktivitātei.

Lasīt vairāk: