08 • 04 • 2022

Sākusies jaunā tiešsaistes sezona: atgriežas mazie ērgļi

mazie ergli tevins nes baribu

Aprīļa sākumā no ziemošanas vietām Āfrikā ierodas pirmie mazie ērgļi, lai uzsāktu ligzdošanu. Tāpēc AS “Latvijas valsts meži” (LVM) atsāk projektu “Putni un zvēri purvā”, lai ieraudzītu pirmos atlidojušos mazos ērgļus. Projekta iniciators Uģis Bergmanis prognozē, ka tam jānotiek kuru katru dienu.

Intensīva mazo ērgļu atlidošana ligzdošanas vietās notiek aprīļa vidū, kad laiks kļūst siltāks un sāk nārstot vardes, kas ir viens no nozīmīgākajiem barības dzīvniekiem un ir viegli iegūstamas tieši pavasarī. Pirms olu dēšanas aprīļa beigās un maija sākumā ērgļi pārojas un būvē ligzdu. Visbiežāk ieraudzīt ligzdā putnus var agrās rīta stundās.

Šogad AS “Latvijas valsts meži” aicina vērot mazos ērgļus divu ligzdošanas rajonu četrās tiešsaistes ligzdās.

 SEKOT TIEŠRAIDEI 

Lai nodrošinātu netraucētu tiešsaistes kameru darbību, LVM vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis ar tehnisko komandu nepārtraukti seko līdzi kameru darbības kvalitātei. “Vēl vakar veicām remontdarbus pie vienas no Lielās salas ligzdām – nesenās vētras laikā tika nolauzta apse, tā piespieda pie zemes datu kabeli, savukārt, aļņi, graužot apses mizu, to pārrāva. Vētras laikā tika nolauzts šī paša rajona otrās tiešsaistes ligzdas koks, tāpēc blakus kokā uzbūvēju mākslīgo ligzdu,” par novērstajām likstām stāsta Uģis Bergmanis. 

Aizkujas ligzdā, kas ierīkota bērzā, 2020. gadā ligzdā sekmīgi ligzdoja peļu klijāni, izlidoja divi jaunie putni. 2021. gadā ligzdā sekmīgi ligzdoja mazie ērgļi. Savukārt ligzdu apsē mazie ērgļi uzbūvēja 2018. gadā un sekmīgi ligzdoja 2019. gadā. Arī nākamajā gadā ligzdā ligzdoja mazie ērgļi, tomēr jauno ērgli aiznesa vistu vanags. 2021. gadā ligzda nebija apdzīvota.

Tiešsaistē var sekot līdzi arī notikumiem divas Lielās salas ligzdās, kas izvietotas eglēs. Vienā no eglēm 2019. gadā ērgļi uzbūvēja ligzdu un sekmīgi ligzdoja. Arī 2021. gadā ērgļi šeit ligzdoja sekmīgi. Otrā egles ligzdā 2020. gadā sekmīgi ligzdoja mazie ērgļi, taču gadu vēlāk tā nebija apdzīvota. Šī gada martā ligzdas koku nolauza vējš. Tāpēc LVM eksperti uzbūvēja mākslīgo ligzdu blakus augošajā eglē, cerot uz putnu sekmīgu atgriešanos.

Lasīt vairāk: