07 • 12 • 2020

Latvijas valsts mežos pieaudzis bīstamo atkritumu apjoms

riepas vidusdaugava

Lai gan arvien vairāk dabā gājēju kļūst atbildīgāki un uz mežu atnestos atkritumus arī aiznes prom, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) apsaimniekotajās mežu teritorijās vēl joprojām nemainīgi liela problēma ir sadzīves, būvniecības un bīstamie atkritumi, kuru izvešanai šogad jau  iztērēti vairāk 96 tūkstoši eiro. Atkritumu daudzums mežā turpina pieaug un kāpj arī izmaksas to izvešanai.

Apkopojot datus par atkritumu daudzumu valsts mežos, apstiprinās jau iepriekš novērotā likumsakarība: lielākais gada laikā savākto automašīnu riepu skaits mežā vērojams tieši rudenī. Tā kā riepas dabā nesadalās un, piemēram, degšanas procesā izdala kaitīgus ķīmiskos savienojumus, tās tiek klasificētas kā bīstamie atkritumi.

“Taču riepas nav vienīgie bīstamie atkritumi, ar kuriem ikdienā sastopas uzņēmuma darbinieki. Piemēram, LVM Vidusdaugavas reģiona mežā atrasta šīfera kaudze un krava ar smago auto riepām, LVM Ziemeļlatgales reģionā – muca ar nezināmas izcelsmes kīmisko vielu paliekām, bet LVM Zemgales reģionā uz meža autoceļa kāds bija izgāzis lielu daudzumu auto riepu,” stāsta LVM Mežkopības plānošanas vadītājs Edmunds Linde.

2019. gadā par 32 % pieaudzis LVM iztērēto līdzekļu apjoms tieši atkritumu savākšanai. Ņemot vērā, ka arvien pieaug lielgabarīta un grūti pārstrādājamo atkritumu apjoms mežā, paredzams, ka šīs izmaksas varētu pieaugt arī 2020. gadā.

 

LVM vērš iedzīvotāju uzmanību un atgādina, ka atkritumu izmešana mežā ir pretlikumīga. Vainīgā persona par šādu darbību tiek saukta pie administratīvās atbildības, kā arī tai ir jāatlīdzina LVM ar atkritumu savākšanu radītie zaudējumi. Pamanot mežā kādu vietu ar atkritumu kaudzi, var informēt Valsts vides dienestu, izmantojot mobilo lietotni “Vides SOS”. 

LVM attīsta, labiekārto un uztur sabiedrībai nozīmīgas vietas visā Latvijā – apskates objektus, atpūtas vietas, takas, skatu torņus un parkus, piedāvājot iespēju bez maksas atpūsties valsts mežos ikvienam Latvijas iedzīvotājam un viesim. Aicinot atpūsties dabā, LVM savas darbības 20 gados ir izveidojusi un uztur vairāk nekā 360 bezmaksas atpūtas vietas visā Latvijā.

Lasīt vairāk: