27 • 03 • 2020

Atbildīgi mežā: jāievēro noteikta distance un ugunsdrošības prasības mežā

matthew smith rfflri94rs8 unsplash2

Saglabājoties siltam un saulainam laikam, arvien lielāka sabiedrības daļa atsaucas aicinājumam doties mežā, kur gūt atslodzi no ikdienas rūpēm, ļauties fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā un atklāt arvien jaunas meža takas un tūrisma objektus. Tāpēc AS “Latvijas valsts meži” (LVM) aicina dabā gājējus ievērot valstī noteiktās prasības ārkārtējās situācijas laikā un iecienītākajās atpūtas vietās ievērot noteikto distanci vienam no otram un, pieaugot sausumam mežā, būt uzmanīgiem ar uguni.

Rūpējoties par meža apmeklētāju drošību LVM tūrisma vietās, ir izvietotas zīmes, kas aicina ievērot valstī noteiktos piesardzības pasākumus.

atputa

Saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, sausā un saulainā laika ietekmē ievērojami paaugstināsies ugunsbīstamība mežos, tāpēc atpūtniekiem jābūt atbildīgiem un jāievēro noteiktās  ugunsdrošības prasības mežā.

LVM Meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Edijs Leišavnieks skaidro, ka atrodoties mežā, nekādā gadījumā nekuriniet ugunskuru jebkurā vietā. Uguns un mežs nav savienojami. Šim nolūkam LVM ir ierīkojis speciālas ugunskuru vietas tūrisma vietās. “Būtiski ir izvairīties no jebkādas atklātas liesmas veidošanas mežā vai tiešā tā tuvumā. Mūsu pieredze rāda, ka galvenie ugunsgrēku izcelšanās iemesli ir neuzmanīga rīcība ar uguni, kā arī pērnās zāles dedzināšana,” stāsta LVM Meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs.

Pirmais meža ugunsgrēks 2020. gadā LVM apsaimniekotajā teritorijā tika reģistrēs jau 3. martā, kad, iespējams, cilvēku neapzinātas rīcības rezultātā uguns skāra 0.001 ha lielu meža teritoriju. Meža ugunsgrēks sausos laikapstākļos un labvēlīga vēja ietekmē ātrā laikā var pārņemt lielu meža platību, iznīcinot ne vien augošos kokus, bet arī dzīvo radību.

LVM aicina arī motorizēto transportlīdzekļu (īpaši motociklu un kvadriciklu) vadītājus būt uzmanīgiem un atbildīgiem mežā, nebraucot ārpus meža ceļiem, jo pietiek ar nokritušiem, uz izplūdes kolektora uzkarsētiem, gruzdošiem kūdras gabaliem vai sūnu putekļiem, lai izceltos meža ugunsgrēks. Arī šādam nolūkam LVM mežā ir izvietojis brīdinājuma zīmes, lai informētu motobraucējus.

Tā kā mežos vērojams arvien lielāks atpūtas cienītāju dabā skaits, LVM aicina būt savstarpēji iecietīgiem, saprotošiem un pieklājīgiem, novietojot savus transportlīdzekļus noteiktās vietās vai tur, kur tie netraucētu pārvietošanos citiem transportlīdzekļiem. Arī līdzpaņemto maltīti LVM aicina baudīt kādā no vairāk nekā 300 tūrisma vietām, kur izveidoti labiekārtoti galdi un soli. Pēc būšanas mežā, aiz sevis viss jānovāc – ko atnesi, to aiznes.