16 • 10 • 2019

Aptaujas rezultāti: pastaiga mežā mazina stresu

 img 4489

Pastaigas mežā ir labākais veids, kā ikdienā mazināt stresu, – tā liecina AS “Latvijas valsts meži” (LVM) veiktā iedzīvotāju aptauja 2019. gada vasarā. Lai gan aptaujas dati apliecina, ka iedzīvotāji no ikdienas steigas vislabprātāk rod mieru dabā, tomēr vairāk nekā puse aptaujāto atzīst, ka šādos brīžos telefonu atstāj ieslēgtu, nejūtot vajadzību atpūsties no viedierīcēm.

Piektajai daļai aptaujāto jeb 20 % respondentu stresu ikdienā vislabāk palīdz mazināt pastaigas mežā, taču šo respondentu vairākumu veido tieši vecāka gadagājuma cilvēki vecumā no 60 līdz 74 gadiem. Savukārt jauniešu vidū pastaiga mežā kā stresu mazinošs līdzeklis bija tikai ceturtā populārākā atbilde, pirmajās trīs vietās ierindojot seriālu un filmu skatīšanos, sportiskas aktivitātes, kā arī sarunas ar līdzcilvēkiem.

“Pozitīvi, ka vairākumam iedzīvotāju mežs kalpo kā vieta, kur atvilkt elpu un atpūsties ikdienas skrējienā. Taču, redzot jaunākās paaudzes pārsvaru izvēlē par labu digitālajiem risinājumiem, saprotam, ka jauniešu auditoriju attiecībā uz mežu popularizēšanu nepieciešams uzrunāt intensīvāk,” rezultātus komentē LVM pārstāvis Tomass Kotovičs. “Tieši tāpēc šoruden uzsāktā kustība “Ejam mežā” atgādina, ka meži Latvijā ir pieejami ikvienam un jebkur – kā nekā tie veido vairāk nekā pusi mūsu valsts teritorijas, un tas ir jāizmanto. Neskaitāmi pētījumi, kā arī ārstu un sabiedrībā zināmu cilvēku pieredzes stāsti pārliecina, ka pavadītais laiks mežā ir daudzkārt vērtīgāks veselībai par citām aktivitātēm, jo īpaši pasīvajām,” teic Tomass Kotovičs.

Aptaujas rezultātos iezīmējas arī reģionāla rakstura atšķirības attiecībā uz atpūtu pie dabas, kā izvēli pēc saspringtas darba nedēļas. Kopumā piektā daļa jeb 21 % aptaujāto šādu atpūtas veidu nedēļas nogalē izvēlas visbiežāk, taču tieši Rīgas un lielo pilsētu iedzīvotāji ir tie, kas šādu atpūtu iecienījuši visvairāk – teju puse (47 %) iedzīvotāju. Turpretim viskūtrākie uz atpūtu mežā ir Kurzemes iedzīvotāji – vien 14 % aptaujāto pēc saspringtas darba nedēļas izvēlas doties mežā, tā vietā labprātāk izvēloties skatīties televizoru. Visbiežāk relaksācijas nolūkos uz mežu dodas Vidzemes iedzīvotāji (38 %), kas mežā atpūšas, kad vien ir tāda iespēja. Savukārt Pierīgā atrodas vislielākais īpatsvars to iedzīvotāju, kas uz mežu devušies pēdējās nedēļas laikā, – tā atbildējuši 46 % respondentu.

LVM savas 20 gadu jubilejas ietvaros uzsākusi kustību “Ejam mežā” ar mērķi mudināt Latvijas iedzīvotājus izmantot mežu plašo pieejamību un aicināt brīvo laiku veselīgi un aktīvi pavadīt ārpus telpām, rūpējoties par savu garīgo un fizisko veselību. Aicinām dalīties sociālajos tīklos ar savu piedzīvojumu dabā, pievienojot mirkļbirku #ejammežā, lai piedzīvotais atpūtas mirklis mežā, sēņojot, ogojot vai vienkārši pastaigājoties, iedvesmotu arī pārējos baudīt iespēju, ko sniedz Latvijas meži – atpūsties sakoptā mežā, neko nemaksājot.

lvm 20 zals

Kopš uzņēmuma dibināšanas 1999. gadā, īstenojot ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu, valsts un pašvaldību budžetos LVM iemaksājusi 1,05 miljardus eiro. Saimnieciskā darbība veikta, kopjot un atjaunojot mežus, gādājot par vides aizsardzību, rekreāciju un koksnes pieaugumu. Šo divdesmit gadu laikā LVM apsaimniekotajos mežos izkoptas jaunaudzes 536 tūkstošu hektāru platībā, kā arī atjaunoti 227 tūkstoši hektāri meža. LVM investē mežu attīstībā, tai skaitā arī autoceļu būvē, tiltu celtniecībā, meliorācijas sistēmu atjaunošanā. Ik gadu LVM apsaimniekotajos mežos koksnes daudzums pieaug par 12 miljoniem kubikmetru.

* Socioloģiskā aptauja veikta 2019. gada jūnijā sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat”, un tās ietvaros interneta vidē aptaujāti 1005 Latvijas iedzīvotāji no 18 līdz 74 gadu vecumam.

Lasīt vairāk: