Bagātīgs perējums lielajām gaurām uzstādītajā putnu būrī

Pamatīgu lielo gauru perējumu – 14 olas – vienā no īpaši šim ūdensputnam uzstādītajiem būriem novērojis ornitologs, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) vides eksperts Aigars Kalvāns. Pavisam drīz no olām šķilsies mazuļi.

Limbažu pusē, pie AS “Latvijas valsts meži” (LVM) apsaimniekota derīgo izrakteņu karjera, vides eksperti jau 2019. gadā uzstādīja pirmo lielajai gaurai piemēroto būri. Vēl trīs būri tika izlikti vēlāk – 2020. gadā. Līdz šim tika apdzīvots tikai viens no būriem, bet šogad – jau veseli trīs, un tajos visos šajā pavasarī mātītes perēja olas. Lielo gauru dējumā var būt līdz pat 15 olām.

Aigars Kalvāns stāsta:

“Lielā perējuma mātīte ir tā pati, kuru gredzenojām 2020. gadā. Arī šogad viņa ligzdo tajā pašā būrī, kurā pirms pieciem gadiem. Tuvākajās dienās no viņas perētajām olām šķilsies mazuļi, kuri kā bumbiņas lēks ārā no būra un kopā ar mammu dosies uz tuvumā esošo karjera dīķi. Lai arī gauru būri atrodas visai augstu, piecu līdz 15 m augstumā, tas nav šķērslis mazajiem putnēniem no tā izlēkt.”

gredzenots gaura

Būra izlikšanas augstums atkarīgs no dažādiem apstākļiem. Konkrētajā gadījumā būra kokam priekšā bija krūmi, kas traucētu pielidošanai, tāpēc tas izlikts tik augstu. Gauru mazuļi ir ligzdbēģļi – tas nozīmē, ka aptuveni vienas dienas vecumā tie visi atstāj būri vai dobumu (dabisku ligzdvietu) un ar māti dodas uz tuvāko ūdenstilpni. Mazuļi, lecot no šāda augstuma, nesavainojas.

Lielā gaura Latvijā ir caurceļotāja un ziemo vietās, kur saglabājas neaizsaluši ūdeņi. Ornitologu vērtējumā Latvijā ligzdo 500 līdz 1200 lielo gauru pāri.