27 • 04 • 2021

Mežs kā terapija - pieejams ikvienam

meza terapija

Latvijas iedzīvotājiem ir brīvi pieejami 1,6 miljoni hektāru Latvijas valsts mežu, kuros doties nesteidzīgās pastaigās, aizraujošos pārgājienos, ievākt dabas veltes vai pieveikt savus sportiskos izaicinājums. Neatkarīgi no izvēlētās nodarbes, ikviens var būt drošs, ka no meža izies veselāks, nekā iegājis, jo mežs ir terapija. Tāpēc ikviens aicināts izstaigāt ikdienas rūpes mežā, nomainīt rīta krosa asfaltu pret mīkstajām meža takām un uzlabot savu fizisko un garīgo veselību!  Tomēr stingri jāņem vērā - izvēloties mežu kā vietu, kur atgūt spēku un atjaunot enerģijas rezerves, jāievēro arī meža likums – “ko atnesi, to aiznes”.

Mazina stresu

Meži daudzkārt pētīti kā dabiskā vide, kas veicina cilvēku fizisko un garīgo veselību. Došanās mežā ir savdabīgs un ļoti vienkāršs meditācijas veids, kas palīdz sakārtot cilvēka nervu sistēmu. Pierādīts, ka būšana dabā pastiprina pozitīvas emocijas un mazina negatīvās emocijas, piemēram, bailes vai dusmas. Tāpat atpūta mežā var pazemināt asinsspiedienu un sirdsdarbības ātrumu un samazināt stresa hormonu koncentrāciju. Mežā iespējams atslēgties no trauksmes pilnās, dažādiem ekrāniem piepildītās mākslīgās vides un baudīt klusumu, mieru un dabas tuvumu. Šodienas saspīlētajā ikdienā, kad vidēji 37 % Baltijas valstu iedzīvotāju Covid-19 ierobežojumu laikā savu stresa līmeni darbā un mājās novērtējuši kā paaugstinātu, pastaiga mežā var būt vienkāršākais un efektīvākais veids, kā nervu sistēmai dot atslodzi.

mezs ir terapija

Īpaši piemērots sportošanai

Pastaigas mežā ir arī fiziska slodze, kas var būt piemērota jebkuram, jo pastaigas var būt gan ātras, gan lēnas. Fiziskas aktivitātes svaigā gaisā ir sens veselības stiprināšanas veids. Jau pirms 1000 gadiem persiešu ārsta Aviciennas grāmatā “Medicīnas kanons” minēts, ka fiziskās aktivitātes svaigā gaisā palīdz labāk uzsūkt barības vielas, tās asimilēt un, vairojot dabisko iekšējo siltumu, uzlabo audu barošanos un vielmaiņu. Kustības svaigā gaisā attīra ādas poras, izvada ogļskābo gāzi caur plaušām, stiprina ķermeni, savukārt enerģiski vingrinājumi spēcina muskuļus un nervu sistēmu. Mežs ikvienam iedzīvotājam kalpo arī kā lielākā sporta zāle ar vissvaigāko un tīrāko gaisu, ar skaistāko dabas radīto mūziku un daudzveidīgāko vidi, kas priecē acis un nodrošina daudzveidīgu sportisko treniņu. Meža takas augšup un lejup, pateicoties mīkstajam segumam, ir kā radītas patīkamam skrējienam.

Lasīt vairāk: