12 • 05 • 2020

LVM atjaunojusi vēsturiskās kāpnes uz Pērses gravu

img 0193

Novērtējot iedzīvotāju vēlmi atpūsties un smelties spēkus dabā, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) ik gadu uztur un atjauno tūrisma vietas visā Latvijā. Šogad interesenti aicināti baudīt Pērses upes skaistumu un skatu uz Kokneses pilsdrupām, kāpjot pa nupat atjaunotajām vēsturiskajām kāpnēm, kas ved uz Pērses gravu.

Kokneses parkā LVM atjaunojusi vēsturisko kāpņu posmu un rekonstruējusi senos pakāpienus. Savulaik, nokāpjot pa 196 pakāpieniem, interesenti nonāca vietā, kur atradās teiksmām un nostāstiem apvītais Pērses ūdenskritums. 19. gadsimta sākumā ūdenskrituma augstums bijis trīs metri. Vasarās, kad ūdens bija maz un Pērse kļuva sekla, ūdenskritums bija iecienīta peldēšanās un brīvā laika pavadīšanas vieta.

perses22

Foto avots: A.Zarāns, A. Vītols "Koknese", 2007. gads

Tomēr ūdenskritums zem Pērses ūdeņu spēka mainīja gan savu augstumu, gan izskatu. Dažus gadus pirms applūdināšanas, ūdenskritums strauji noskalojās un zaudēja augstumu. Ūdenskritumu applūdināja pēc Pļaviņu HES uzcelšanas 1965. gadā. Par ūdenskrituma vietu applūdinātajā Pērses ielejā liecina 1992. gadā uzstādītā piemiņas zīme - tēlnieka Jura Zihmaņa akmens skulptūra "Pērses meitene".

Pēc vairāk nekā pus gadsimta, 2019. gadā tika izveidots mākslīgs ūdenskrituma atveids. Tas stiepjas vairāk nekā piecu metru garumā un 1,5 metru augstumā virs ūdens līmeņa. Savukārt kaskādes izvietotas dažādos līmeņos un ir izvirzītas pakāpēs, veidojot dinamisku ūdens strūklas kustību, ko novērtēt aicināts ikviens interesents.