30 • 12 • 2019

LVM plānotāja atrod Latvijā vēl neredzētu sēni

sene neredzeta2

Darbs mežā ir atbildīgs un jaunu atklājumu piepildīts jebkurā gadalaikā un dienas stundā. Veicot meža inventarizāciju, LVM Ziemeļkurzemes plānotāja Mērsraga iecirknī atrada Latvijā vēl neredzētu sēni. Sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeja mikoloģi, ir noskaidrota retās sēnes suga, turklāt tās bilde papildinās topošo sēņu grāmatu.

"Jaunās sēnes atrašana, veicot meža inventarizāciju, patiesībā bija veiksmīga nejaušība – es varēju arī pagriezties desmit soļus pa labi vai kreisi un sēni nekad neieraudzīt. Mežs ir mana baznīca, kas ielikts jau ģimenē: strādājam mežā jau piektajā paaudzē. Šo 20 gadu laikā, kopš mana darba vieta ir mežs, esmu atradusi daudz interesantu un neredzētu lietu, esmu novērojusi neparastas dabas parādības un ik dienas priecājos par dabas skaistumu. Man patīk viss neparastais. Iespējams tāpēc pamanīju mežā šo neparasto, bēšīgas krāsas adataino sēni, kurai vēl nav dots latviskais nosaukums – mans atradums ir pirmais fiksētais!” stāsta LVM plānotāja Ieva Kukle-Ozoliņa.

Kad neizdevās patstāvīgi atpazīt reto atradumu, sēnes atradēja vērsās pēc palīdzības Latvijas Dabas muzejā, kur saņēma atbalstu no mikoloģes Initas Danielas, kurai iepriekš sastapšanās ar šo sēni nebija. Pēc parauga paņemšanas mežā un nogādāšanas dabas muzejā, mikoloģe varēja precīzi noteikt sēnes sugu. Tā ir Pterula multifida.

Tā kā sēne ir pirmais fiksētais atradums Latvijas mežos, LVM plānotājas fotogrāfija iekļauta topošajā sēņu grāmatā.