Jaunais projekts “Putni un zvēri purvā” sniedz iespēju sekot līdzi aktuālajiem notikumiem purvā, kurš nebūt nešķitīs vairs tik kluss:  martā purvā ierodas arī dzērves un cīruļi. Aprīlī būs klausāms rubeņu riests, būs dzirdamas arī citu purva putnu balsis, atdzīvosies purva veģetācija – sāks plaukt lapas un ziedēs spilves.

Projekta veidotāji aicina vērot, kopēt un dalīties ar interesantiem video fragmentiem, balss ierakstiem un novērojumiem, sazinoties ar projekta koordinatoru Uģi  Bergmani, rakstot uz adresi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., kurš labprāt atbildēs arī uz neskaidriem jautājumiem. Interesantākie komentāri un novērojumi tiks ievietoti pie tiešraides komentāriem  www.lvm.lv mājaslapā.

mazais ērglis eglē

mazais ērglis ApsĒ

PURVS

KLINŠU ĒRGLIS

Jaunākais

28.04. – “Pēdējās divas dienas, kad ir kļuvis siltāks, mazos ērgļus ligzdā mana samērā bieži. Betiņa praktiski visu laiku uzturas ligzdas tuvumā un bļaustās. Cerība uz olu ir ļoti maza, bet to pilnībā izslēgt nevar. Šāds gadījums, kad pēc pirmās kopulācijas mātīte kavējas ar pirmās olas dēšanu, man ir pirmo reizi. Iespējams, ka lielā aukstuma ietekmē, olas veidošanās netika stimulēta. Varbūt siltais laiks stimulēs nepieciešamos hormonus un ola tomēr tiks izdēta. Tuvākās dažas dienas būs izšķirošas,” skaidro Uģis Bergmanis.

21.04. – Kamēr purvā puteņo sniegs, ērgļu pāri tikuši pie skaistiem vārdiem. Mazo ērgļu pāris ieguvuši vārdus Betiņa un Betiņš, par godu meža masīvam, kur mazie ērgļi novijuši savu ligzdu, savukārt klinšu ērgļu pāris nokristīti par Priedi un Virsi.

19.04. - Šorīt mazie ērgļi sāk izklāt ligzdas bedrīti ar sausu zāli. Tā ir pazīme, ka drīz ir iespējama pirmā ola.

18.04. – Lieldienu brīvdienās piedzīvots kāds priecīgs notikums. “14.04. klinšu ērgļa ligzdā novērots ērgļu pāris. Abi putni ir pieauguši un nav vientuļi, ir cerība uz sekmīgu ligzdošanu turpmākajos gados. Kaut arī ērgļi šogad neligzdos, tie vairākas stundas pavadīja ligzdā, to papildinot ar svaigiem priežu zariem. Arī 17.04. ligzdu apmeklēja viens no ērgļiem,” stāsta Uģis Bergmanis.

13.04. – Mazā ērgļa mātīte sāk jau arvien ērtāk iekārtoties savā ligzdā, kas ierīkota eglē, gatavojoties lielajam notikumam. Uģis Bergmanis prognozē, ka pirmā ola varētu tikt iedēta no 17.-19. aprīlim.

09.04. – Ir uzieta jauna mazā ērgļa ligzda, turpmāk būs iespējams vērot šajā ligzdā notiekošo. “Arī 8.04. ligzdas tuvumā regulāri bija dzirdama ērgļu sasaukšanās un pārošanās. Zīmīgi, ka ligzdā ne reizi netika novērota mātīte. Šāda ērgļu uzvedība vedināja domāt par jaunas ligzdas esamību, kas apstiprinājās, pārmeklējot mežu, 200 metru attālumā atradu jauno ligzdu, arī eglē, aptuveni 20 metru augstumā. Ligzda bija svaigi papildināta ar lapu koku zariem un ligzdas bedrīte izklāta ar svaigiem egļu zariem. Pie jaunās ligzdas arī bija iespējama kameras uzstādīšana. Taču, bija nepieciešama pilnīgi visas sistēmas pārstādīšana, ko ar dēlu Jāni paveicām. Lai pēc iespējas mazāk traucētu ērgļus, kameru uzstādījām pēdējo, darbus pabeidzām krēslā,” komentē Uģis Bergmanis.

06.04. – Agrā rīta stundā mazais ērglis lepni gozējas eglē ierīkotajā ligzdā.

05.04. – Purvā plosās vējš, bet putnu dziesmas neapsīkst.

04.04. – Uz īsu brīdi ligzdu purvā apmeklē cēlais klinšu ērglis.

03.04. – Nedēļas sākumu ieskandina putnu koris.

31.03. - Marta pēdējā dienā purvu sedz balta sniega kārta.

30.03. - “Klinšu ērgļa ligzda atrodas purvā uz salas. Tā ir mākslīga ligzda, kuru uzbūvēju 2010. gadā. Ligzda ir regulāri apdzīvota, arī iepriekšējā gadā tajā izauga jauns klinšu ērglis. Rodas iespaids, ka šogad ligzdas rajonā uzturas tikai viens pieaugušais putns, kurš paretam ielido ligzdā un pakārto zarus. Vēl šogad no ligzdas rītos ir labi dzirdams rubeņu riests,” stāsta Uģis Bergmanis.

29.03. - Ieņemam starta pozīciju, lai būtu pavisam tuvu klāt un vērotu, kā mostas pavasaris LVM purvā.