Konteinerstadi

Konteinerstādi
No mūsu sortimenta apmēram 500 augu dažādībām 85% stādu tiek piedāvāti ar slēgto sakņu sistēmu – konteineros. Tas ļauj iegādāties augus visu sezonu un atvieglo stādu transporta problēmas. Izvēlieties stādus un droši vediet tos mājās – tie pat nejutīs pārstādīšanu. Lietojot šādu tehnoloģiju ir iespējas stādīt visu veģetācijas periodu un novērst galveno risku – stādu iekalšanu.  Lielais pavasara stādīšanas  trakums arī izpaliek, nu var mierīgi apsvērt ko un kur stādīt.

Stāds ar netraumētām saknēm jaunajā vietā jutīsies daudz drošāk un sparīgi uzsāks augšanu. Jums ir iespējas īstenot savu apzaļumošanas projektu arī vasaras vidū!

Stādi tiek piedāvāti dažāda lieluma un tipa konteineros. Konteineru konstrukcija un izaudzēšanas tehnoloģija nodrošina, ka stāda sakņu sistēma  ir kompakta. Tā nav savijusies vai kā citādi deformējusies. Sakņu apjoms proporcionāli atbilst auga virszemes daļai, nodrošinot optimālus barošanās apstākļus augam.

Konteinerstādi – pasaules stādu audzētāju modes tendence!

Jaunās tehnoloģijas

Spraudeņu apsakņošana
Augu pavairošanu ar veģetatīvo paņēmienu pielieto lai:

  • precīzi nokopētu mātesauga dekoratīvas īpašības.
  • pavairotu lapu un skuju kokus, kurus nevar potēt un kuri ar  sēklām pavairojas lēni un skaldās to ārējās pazīmes – iegūtie stādi nav vienādi.
  • no ierobežota mātesaugu skaita iespēja iegūtu lielāku skaitu jaunstādu.

Īpaši augsta meistarība ir jāparāda pie skuju koku spraudeņu apsakņošanas. Grūti apsakņot ir parastās egles šķirnes, kadiķus, īves. Lai stimulētu spraudeņa sakņu veidošanos, tiek lietotas speciālas ķīmiskas vielas – augšanas stimulatori.

Kokaudzētavā „Kalsnava” spraudeņus apsakņo pēc modernas tehnoloģijas.

Spraudeņi tiek vākti no ziemcietīgiem un pārbaudītiem mātesaugiem pēc tam ķīmiski apstrādāti tiek sprausti kasetēs, kas novietotas dubutplēves situmnīcā. Skuju kokiem tiek veicināta apsakņošanās izmantojot „siltās grīdas”. Spraudeņiem automātiski tiek uzturēts nepieciešamais gaisa mitruma režīms. 

Lietēšana
Pat tik vienkārša darbība kā augu lietēšana kokaudzētavā „Kalsnava” ir automatizēta.  Stādu konteineri novietoti uz speciāla auduma paklāja stādu audzēšanas poligonā, nodrošinot liekā mitrima noplūdi, ierobežojot nezālu attīstību. Stādu lietēšanu veic zviedru firmas „BCC” iekārta. Šī iekārta sastāv no speciālu laistīšanas stieņu sistēmas, kas pārvietojas pa nelielu sliežu ceļu un pēc noteiktas programmas bez cilvēku tiešas klātbūtnes lietē augus. Vienlaicīgi ar lietēšanu notiek augu papildus mēslošana ar ūdenī  izšķīdinātiem minerālmēsliem. Viena stieņu sistēma var aplaistīt  līdz 200 000 gab. stādu. Šāda sistēma nodrošina nemainīgi prezīcu mitruma un nepieciešamo barības vielu piegādi katram stāda konteineram.

Augu barošanās
Tā kā lielāko daļu stādu kokaudzētavā „Kalsnava” izaudzē konteineros, kuri ir pildīti ar kūdras substrātu, ir jānodrošina augu mēslošana, jeb augu minerālā barošana.

Audzējot stādus kokaudzētavā atklātā gruntī, augs pats ar saknēm uzņem esošās barības vielas un nereti to proporcijas ir augam neatbilstošas, kas negatīvi ietekmē augu augšanu. Audzējot substrātā nepieciešamās barības vielas iespējms iestrādāt tieši tādas kā augam nepieciešams un vajadzīgajās proporcijās.

Mēs pielietojam sekojošu mēslošanas sistēmu:

  1. pavasarī katrā konteinerā iestrādā  ilglaicīgi šķīstošos minerālmēslus kā pamatmēslojumu, ko augs uzņem caur saknēm;
  2. izmantojot lietēšanaas sistēmu caur lapām augam iedodam nepieciešamo virsmēslojumu, pamatā slāpekļa savienojumus, kas nodrošina augiem zaļās masas veidošanu.

Kalsnavas kokaudzētavas atbildīgie darbinieki visu sezonu seko stādu augšanas gaitai, izdara lapu un substrāta ķīmiskās analīzes un, vadoties no to rezultātiem, izmaina virsmēslojuma sastāvu.

Kalsnavas kokaudzētava izmanto jaunākos un iedarbīgākos mēslošanas produktus un regulāri konsultējas ar LU Bioloģijas institūta zinātnieku V.Nollendorfu stādu minerālās barošanās jautājumos.

Substrāti
Substrāts ir augsnes aizvietotājs. Akciju sabiedrības kokaudzētavas izmanto Latvijas purvu kūdru. Latvijas kūrdras substrātiem piemīt sekojošas teicamas īpašības:

  • kūdra ir praktiski brīva no infekcijas slimībām un nezāļu sēklām
  • kūdrai ir ļoti labas mitruma saglabāšanas īpašības un vienlaicīgi tā nodrošina gaisa piekļuvi saknēm
  • sākotnēji tajā praktiski nav barības vielu, kas dod iespēju substrātu uzlabot atbilstoši katra auga vajadzībām
  • nepieciešmais pH režīms

Kokaudzētava „Kalsnava” kūdras substrātu pārsvarā iepērk no Sedas kūdras fabrikas. Lai apmierinātu stādu specifiskās vajadzības, pie kūdras substrāta pēc nepieciešamības pievieno vermikulītu, mulču u.c. materiālus.

Nopērkot konteinerstādu, tam jaunajā augšanas vietā pie sakņu kamola paliks substrāts no konteinera ar barības vielām, kas kalpos kā barības bāze saknēm to tālākai augšanai un pārstādīšanai.

 

Esam sertificēti
BM certification iso