AE D 175231

Lai pavasara sulu laikā mežam nenodarītu pāri, AS “Latvijas valsts meži” aicina ievērot vairākus svarīgus priekšnoteikumus pirms sulu ieguves.

Katram iedzīvotājam valsts mežos ir atļauts bez maksas iegūt sulas tikai pašpatēriņa vajadzībām, veicot vienu urbumu.

Priekšnoteikumi:

  • koka diametrs urbšanas vietā ir lielāks par 40 cm (apkārtmērs no 120 cm). Nedrīkst urbt mazā bērziņā, jo visi viņa spēki nepieciešami augšanai.
  • katrs urbums rada risku inficēt koku ar trupi. Urbums jāveic ar urbi, kas nav resnāks par 6-8 mm. Lielie vectēvu īkšķa izmēra urbumi nevairo iegūtās sulas daudzumu, tikai nodara pāri kokam – urbja brūce ir liela, iekšā jāliek milzu tapa, kas, lai arī pasargā no dažādu kaitīgu organismu iekļūšanas lielajā caurumā, tomēr traucē kokam aizdziedēt brūci.
  • urbumu veido ne augstāk par 50 cm no zemes un ne dziļāk par 5 cm. Sula cirkulē tuvu koka mizai. Ja urbums tiks izdarīts par dziļu – tuvāk koka vidum – sulas būs arvien mazāk, tāpēc dziļi urbt nav jēgas. Turklāt, dziļš urbums arī kaitē kokam.
  • aizliegts notēst mizu līdz kambijam.
  • Sula labāk tek tādos kokos, kas aug saulē. Urbumu labāk veikt saules pusē, jo siltumā esošā koka puse ātrāk atmostas un sulas cirkulācija līdz ar to ir spēcīgāka.

Arī pēc ieurbšanas vajadzētu izturēties atbildīgi, proti, regulāri jāapseko ieurbtais koks, lai izvairītos no situācijas, ka sula līst pāri trauka malām. Dzīvīgā bērzā šaurs un sekls urbums nav jāaiztaisa ar tapām, jo tapa ir svešķermenis koka audos. Koks diezgan labi prot pats aizaudzēt savas brūces, un tapa vajadzīga vien lielu caurumu gadījumos, lai kokā neiekļūtu sēņu sporas un infekcijas. Nākamajā gadā urbšanai ieteicams izvēlēties to pašu koku.

IMG 7777 IlmarsT

Ja ir vēlme veidot vairākus urbumus, jāvēršas attiecīgajā LVM reģionā, kur plānots sulas iegūt. Jāņem vērā, tas ir maksas pakalpojums. Pēc pirkuma līguma slēgšanas, meža iecirkņa darbinieki ierādīs vietu, kur to drīkst veikt.

 Tuvākais reģions 

Sulu iegūšana aizliegta dabas parkos un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas atzīmētas ar informatīvo zīmi “Ozollapa”.

Valsts mežu teritorijas var atpazīt pēc AS “Latvijas valsts meži” izvietotajām dzeltenajām zīmēm īpašuma malās, bet teritorijas robeža atzīmēta ar dzeltenām zīmēm. Arī ar mobilās lietotnes “LVM meža kartes” palīdzību iespējams ērti un ātri noskaidrot savu atrašanās vietu un redzēt valsts mežu robežas.