27 • 11 • 2019

mammadaba aicina ieklausīties Latgales mežu operā

md mazs

Rudens ir laiks, kad vējš kailajās koku galotnēs ieskrienas īpaši ātri, taču tas nebūt nav iemesls brīvo laiku pavadīt iekštelpās. Tāpēc ir iznācis jaunais mammadaba žurnāls, kas sniegs ne vien iedvesmu doties uz vēl nezināmām un aizraujošām vietām ezeriem bagātākajā Latvijas novadā, bet arī ieskatu valsts mežu vēsturē.

Jau izsenis Latgale ir bijusi pazīstama ar savu ainavisko krāšņumu – kristāldzidrajiem ezeriem, šalcošajiem mežiem un neskaitāmajiem kalniem. Tāpēc skaisto skatu krājējus aicinām nākamajos maršrutos iekļaut un iepazīt tādas gleznainas vietas, kā, piemēram, Grebļa kalnu, Kovšezeru un, protams, Lubāna ezera apvidu, kuru vietējie reizi pa reizei mēdz dēvēt par civilizācijas šūpuli.

Bet vēstures cienītājus aizraus lappuses, kurās atspoguļota valsts mežu vēsture aizvadītajos 100 gados – no pirmā Meža departamenta izveides trauksmainajā 1919. gadā līdz tam, kā Latvija, saimniekojot mērķtiecīgi un ilgtspējīgi, kļuvusi par vienu no Eiropas mežainākajām valstīm. Tāpat žurnālā atrodami stāsti no Stompaku purva – vietas, kur Pētera Supes iedvesmoti pulcēties steidza Latgales nacionālie partizāni.

md

Neiztikt arī bez vietējo iedzīvotāju stāstiem, kuros caurvijas lepnums par savu dzimteni. Šoreiz LVM vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis stāsta par rudens vakaru burvību Aiviekstes tuvējos mežos – šeit rudens vakaros vērīgākie var ieklausīties staltbriežu, aļņu un vilku saucienos. Turpretim, tekstilmāksliniece un audēja Annele Slišāne stāstīs par to, vai un kā deķī var ieaust mežu.

Spītē nemīlīgajam laikam, ģērbies silti un dodies iepazīt Latgales burvību. Nav svarīgi, vai darīsi to viens, vai kuplā pulkā – zilo ezeru zemē ikviens ciemiņš tiks uzņemts tikpat sirsnīgi, kā tuvākais!

Lasīt vairāk: