08 • 12 • 2020

Ierobežos mizgrauža izplatību un bīstamību Melnezera apkārtnē

kopa3

Piektdien, 4. decembrī, Tukuma apkaimē mežā pie Melnezera sāka skanēt motorzāģi, kuri vietējo iedzīvotāju iecienīto pastaigu un atpūtas vietu atbrīvos no bīstamiem un mizgraužu bojātiem kokiem. Lai apskatītu uzsāktos mežizstrādes darbus un gūtu izpratni par plānotajiem ciršanas apjomiem, mežā tikās AS “Latvijas valsts meži” (LVM), Valsts meža dienesta (VMD) un Tukuma novada pašvaldības pārstāvji.

“Jau novembra sākumā LVM ar pašvaldības atbalstu informēja sabiedrību par plānotajiem sanitārās un kopšanas cirtes darbiem 26 hektāru platībā, lai ierobežotu egļu astoņzobu mizgrauža izplatību un novērstu apdraudējumu apmeklētājiem. Melnezera tuvumā plānotajā sanitārajā cirtē mežizstrādes laikā paredzēts nozāģēt un izvest no meža mizgraužu bojātās egles, kā arī bīstamos kokus gar ceļiem un takām,” skaidro LVM Zemgales reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Jānis Zitāns.

Melnezera teritorija, ko savai atpūtai dabā iecienījuši tukumnieki, atrodas Engures novadā. Tāpēc Tukuma novada pašvaldības pārstāvji ir ieinteresēti, lai apkārtne ir droša un sakopta. “Mums svarīga iedzīvotāju drošība un sakopts mežs, jo saprotam, ka, ļaujot mizgrauzim te turpināt dzīvot, pēc dažiem gadiem šeit var nākties izzāģēt visus kokus. Tāpēc mums jāmazina riski, lai saglabātu šo vietējo iedzīvotāju iecienīto atpūtas vietu. Uzticamies LVM profesionāļiem, kuri zina, ko dara,” stāsta Tukuma novada domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Zvaigzneskalns.

dsc 0308

Attēlā: Mežizstrādes darbu vadītājs Jānis Naglis.

Mežizstrādes darbus Melnezera mežos veic SIA “Stiga MR”, kuras vadītājs Jānis Naglis skaidroja plānotos darbus: “Ar motorzāģiem izstrādājam sanitāro izlases cirti, kurā izvācam gan mizgrauža bojātos, gan bīstamos – vēja gāztos un lauztos kokus. Ja ir jautājums, vai vajag šeit zāģēt vai nevajag? Situāciju varam salīdzināt ar Covid 19 – ja neizolētu saslimušos cilvēkus, tiktu inficēti visi apkārtējie cilvēki. Līdzīgi ir ar kokiem: ja neizzāģēsim mizgrauža invadētos kokus, tie inficēs arī pārējos blakus augošos veselos kokus un zaudējumi būs vēl lielāki. Vēl svarīgs faktors par labu mežizstrādei – bīstamības novēršana, jo šajā mežā ir daudz bojātu un vecu koku, kuri stiprākā vējā var nolūst, līdzīgi kā mīna ar laika degli. Kad būsim izzāģējuši šos bīstamos kokus, nevienam nekas virsū vairs nekritīs. Man nav iebildumu pamatot katra plānotā koka izzāģēšanu. Strādāsim tikai darba dienās no plkst. 9 līdz vēlākais plkst. 14, lai pēcpusdienas un vakara stundas, kā arī brīvdienas paliktu vietējo iedzīvotāju atpūtai. Koksnes izvākšanai no meža izzāģēsim tehnoloģiskos koridorus, neizmantosim cilvēku iemītās takas. Zarus no cirsmas izvedīsim. Mežs paliks skrajāks un pārredzamāks, domāju, ka cilvēkiem būs patīkamāk staigāt pa šādu sakoptu mežu.”

dsc 0331

Attēlā: Biedrības "Dabas atmoda" pārstāvis Sergejs Larins.

Melnezera krastu apsaimnieko biedrības “Dabas atmoda”, pārstāvis Sergejs Larins bija ieradies uz tikšanos, lai kliedētu publiski izskanējušas bažas, ka plānoto meža kopšanas un sanitārā stāvokļa uzlabošanas darbu vietās notiks pamatīga un masveidīga koku izzāģēšana.  “Mums ir bijusi slikta pieredze, ka no sanitārās cirtes ir izvērsies kaut kas vairāk, jo šeit tomēr ir vietējo iedzīvotāju iecienīta atpūtas teritorija, kuru izmanto pastaigām un sportiskām nodarbēm. Tāpēc gribētos, lai koki tiktu saglabāti. Šodien, noklausoties skaidrojumu par plānotajiem darbiem, manī neradās šaubas, ka šeit varētu notikt kaut kas cits, nevis tas, kas solīts. Varbūt pēc laika varētu organizēt publisku atskaiti, cik daudz izzāģēts un kāda ir palikusi vide mežistrādes vietā.”

Veicot sanitārās un kopšanas cirtes tiek veicināta gan drošība, jo mazinās krītošo koku traumatisma risks, gan arī uzlabota meža ugunsdrošības situācija. Tāpēc arī VMD, kura tiešajos pienākumos ir meža ugunsapsardzība, pārstāvim – Tukuma mežniecības mežzinim Ivaram Šneideram – par situāciju bija savs viedoklis: “LVM ieplānotās sanitārās cirtes ir pamatos un pat vēlamas gan no drošības, gan ugunsdrošības viedokļa. Jo katru sezonu pie Melnezera nākas dzēst vairākus ugunsgrēkus, kuri izceļas no atpūtnieku atstātajiem ugunskuriem un izplatās ar sausajiem un kritušajiem kokiem. Meža sakopšana mazinās rūpes VMD.”

Decembrī sāktos mežizstrādes darbus plānots pabeigt nākamā gada sākumā.

Sanitārā cirte nozīmē, ka tiek izzāģēti tikai bojātie koki – tie, kas cietuši no meža slimībām, kaitēkļiem, dzīvniekiem, ir vēja gāzti vai lauzti. Šīs cirtes mērķis ir uzlabot meža veselības stāvokli. Pie Melnezera esošajās eglēs ir konstatēts egļu astoņzobu mizgrauzis. Pašreiz vēsajā laikā tas atrodas miera stāvoklī, tāpēc ir īstais laiks mežizstrādes darbu veikšanai. Sanitārā cirte plānota 15 ha platībā, izzāģējot līdz 5 % audzes koku, 30 m attālumā no ceļiem un takām un Melnezera krasta apkārtnē.

dsc 0315

Savukārt kopšanas cirte nozīmē, ka vēl bez slimajiem kokiem, tiek izzāģēti augšanā atpalikušie un izstīdzējušie koki, kā arī egles, tādējādi samazinot mežaudzes biezību un egļu īpatsvaru, un uzlabojot meža vitalitāti. Kopšanas cirte plānota 11 ha platībā. Tās rezultātā tiks izzāģēti 15–20 % koku, un meža ainava no tā tikai iegūs. Normatīvie akti nepieļauj kailcirtes pilsētu tuvumā.

Lasīt vairāk: