16 • 08 • 2016

LVM kopā ar 28 pašvaldībām gatavi apturēt dabas piemēslotājus

Baneris problmzon stvviet pie Gaujasmalas peldtavas Lgatn Lgatnes novad1

Lai apturētu dabas piemēslotāju nosodāmo rīcību pret vidi un līdzcilvēkiem, divdesmit astoņu Vidzemes un Latgales pašvaldību problēmzonās, kur ilgstoši notiek nelegāla atkritumu izmešana, izvietoti informatīvi baneri ar vēstījumu “Nemēslo! Mēs šeit dzīvojam!”. Negodprātīgajiem dabas piemēslotājiem tas kalpos par brīdinājumu, ka piemēslotās vietas nepaliek nepamanītas, kā arī atgādinās, cik tīkama ir dzīve sakoptā un tīrā vidē.

“LVM viens no stratēģiskajiem mērķiem ir veidot sabiedrības saudzīgu attieksmi pret vidi, tāpēc uzņēmums ik gadu organizē un iesaistās daudzos vides izglītības projektos, uzrunājot Latvijas sabiedrību, sākot ar mazākajiem pirmskolas izglītības iestāžu audzēkņiem un skolēniem, līdz pat pedagogiem un vecākiem. LVM kopā ar tīru mežu aizstāvi Cūkmenu dažādās vides izglītības aktivitātēs mudina iedzīvotājus saudzēt Latvijas mežus, šķirot atkritumus un nemēslot mežā, rosina bērnos atbildību pret vidi, veicina videi draudzīgu domāšanu un vairo izpratni par vērtīgo un lieko dabā. Mežs klāj vairāk kā pusi Latvijas un koku mums pietiek, bet mēs, negribam, lai arī atkritumi klāj pusi Latvijas,” stāsta LVM pārstāvis Ainārs Sedlenieks.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards: “Ikvienam iedzīvotājam jāatceras, ka nevietā izmesto atkritumu apsaimniekošana notiek par pašu maksātajiem nodokļiem. Jo vairāk līdzekļu pašvaldībai jāatvēl negodprātīgu pilsoņu atstāto atkritumu savākšanai no mežiem, ceļmalām, ezeru krastiem un citām nepiemērotām vietām, jo mazāk naudas paliek dzīves telpas kvalitātes uzlabošanai. Piemēram, bērnu rotaļu laukumu un  sporta laukumu izveidei, publisko peldvietu ierīkošanai. Turklāt šādas informatīvas kampaņas palīdzēs iedzīvotājiem veidot izpratni par vidi, kurā dzīvojam, kā izdarīt videi draudzīgākas izvēles un nepiesārņot to. Šāda pieeja ir daudz efektīvāka un motivējošāka, nekā sodu piemērošana.”

“Pašvaldības iegulda nozīmīgus resursus, tajā skaitā nodokļu maksātāju naudu, lai radītu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, un veidotu pieejamu, lietošanai ērtu infrastruktūru atkritumu izmešanai tiem paredzētās vietās. Talkas diena reizi gadā, kad dodamies savākt citu izmestus atkritumus, neatrisina dabas piemēslošanas problēmu, visam pāri stāv cilvēka saprāts, inteliģence un sirdsapziņa. Baneri palīdzēs pašvaldībām kaut nedaudz izmainīt mēslotāju apziņu, atgādinot, ka šāda rīcība nav akceptējama visai sabiedrībai,” uzsver ZAAO valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais.

Baneris problmzon pie Ratnieku ezera peldtavas Auglgatn Lgatnes novad

Baneru izvietošana Latvijas pašvaldībās ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), AS “Latvijas valsts meži” (LVM), Latvijas Pašvaldību savienības, Vidzemes plānošanas reģiona un SIA “ZAAO” kopīgais ieguldījums Latvijas simtgadei veltītajā vides iniciatīvā “100 darbi Latvijai”.

Baneri tiek izvietoti visās 28 ZAAO darbības reģiona pašvaldībās, lielākoties ceļmalās, stāvlaukumos, pie peldvietām un mežmalās: Alojas, Amatas, Apes, Baltinavas, Balvu, Beverīnas, Burtnieku, Cēsu, Jaunpiebalgas, Kocēnu, Krimuldas, Līgatnes, Limbažu, Mazsalacas, Naukšēnu, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas, Rugāju, Rūjienas, Salacgrīvas, Saulkrastu, Smiltenes, Strenču, Valkas, Vecpiebalgas, Viļakas novados un Valmieras pilsētā.

Lasīt vairāk: